Baltijos šalys jungia pajėgas – kartu stiprins civilinę saugą

Baltijos šalys jungia pajėgas – kartu stiprins civilinę saugą

2024-03-01

Vidaus reikalų viceministras Vitalij Dmitrijev Estijoje susitiko su Baltijos šalių kolegomis aptarti civilinės saugos stiprinimo regioniniu lygiu. Vienas iš prioritetinių klausimų – tarpvalstybinis gyventojų evakavimas, apimant bendrą planavimą, civilinės saugos pratybas, koordinavimo mechanizmo nustatymą ir komunikaciją.

„Dabartinių grėsmių kontekste Baltijos šalių bendradarbiavimas civilinės saugos srityje yra būtinas. Norint apsaugoti savo piliečius, tinkamas pasirengimas regioniniu lygiu ir bendro veikimo užtikrinimas tampa gyvybiškai svarbus. Sutarėme įtvirtinti nuolatinį bendradarbiavimo formatą, dalintis patirtimi politiniu ir ekspertiniu lygmenimis, derinti veiksmus,“ – sakė viceministras V. Dmitrijev.

Susitikime taip pat aptarti gyventojų perspėjimo ir priedangų parinkimo klausimai. Lietuva, Latvija ir Estija dirba siekiant išplėtoti priedangų, skirtų apsisaugoti karinių grėsmių atveju, tinklą. Tiek pagal teisinę bazę, tiek pagal turimų priedangų ir jose galimų apsaugoti gyventojų skaičių Lietuva yra priešakyje. Šiuo metu šalies savivaldybėse yra parinkta 3310 priedangų, kuriose tilptų 912 tūkst. (apie 31 proc.) gyventojų. Estijoje šis skaičius siekia apie 10 proc., o Latvija priedangų tinklo kūrimą dar tik pradeda.

Viceministras susipažino su Estijos civilinės saugos sistema, kurios plėtojimui Estijos Vyriausybė per ateinančius 4 metus papildomai skirs 101 mln. eurų. Estai sukūrė centralizuotą valdymo platformą visoms perspėjimo priemonėms aktyvuoti (sirenoms, SMS ir mobiliosios programėlės pranešimams). Taip pat modernizuojamas valstybės rezervas, užtikrinant civilinės saugos priemonių, reikalingų gyventojams aprūpinti ekstremaliųjų situacijų atveju, kaupimą.

Kitas trijų Baltijos valstybių civilinės saugos darbo grupės susitikimas numatytas š. m. rugsėjo mėnesį Vilniuje.