G. Landsbergis: Atverti NATO duris Rytų flango šalims reikėjo drąsos. Atėjo metas dar vienam drąsiam žingsniui – pripažinti, kad Ukraina jau yra Europos saugumo kūrėja ir atverti NATO duris ir jai

G. Landsbergis: Atverti NATO duris Rytų flango šalims reikėjo drąsos. Atėjo metas dar vienam drąsiam žingsniui – pripažinti, kad Ukraina jau yra Europos saugumo kūrėja ir atverti NATO duris ir jai

Šiandien, birželio 14 dieną, Vilniuje susirinko saugumo ir tarptautinių santykių ekspertai iš JAV,  Jungtinės Karalystės, Šiaurės bei Centrinės Europos šalių aptarti Europos saugumo architektūros ateities.

Pagrindinis šio renginio pranešėjas – Anders F. Rasmussen, buvęs NATO generalinis sekretorius (2009–2014) ir buvęs Danijos premjeras, Lietuvai siekiant narystės ES ir NATO.

„Atverti NATO duris Rytų flango šalims reikėjo drąsos. Atėjo metas dar vienam drąsiam žingsniui –  pripažinti, kad Ukraina jau yra Europos saugumo kūrėja ir atverti NATO duris ir jai“, – atidarydamas saugumo ekspertų renginį pažymėjo ministras G. Landsbergis.

Kalbėdamas apie būtinus Aljanso žingsnius, transatlantiniam saugumui užtikrinti, Lietuvos diplomatijos vadovas pažymėjo, kad dabartinė Rusija negali ir neturi būti Europos saugumo sistemos dalis.

„Naujausių laikų istorija liudija, kad Rusija niekada nesilaiko tarptautinių susitarimų, o taikos pažadai galiausiai virsta užšaldytais konfliktais. Kremlius jau dvidešimt metų eskaluoja ir kuria konfliktus bei ardo Europos saugumo pamatus, todėl negalime pasiduoti nei gąsdinimams branduoliniu ginklu, nei kitokiam Rusijos šantažui“, – sakė ministras.

Anders F. Rasmussen savo pranešime išvardijo priežastis, kodėl Ukraina turi tapti Aljanso dalimi, nelaukiant Rusijos karo prieš Ukrainą pabaigos, ir taip pat išsakė argumentus, kodėl nereiktų baimintis galimos konflikto tarp NATO ir Rusijos eskalacijos: „Tie, kas pasiduoda grasinimams branduoliniu ginklu, yra amžiams pasmerkti gyventi branduolinio ginklo valdytojo vergovėje“.

„Turime precedento neturinčią galimybę dabartinę saugumo krizę paversti sėkmės istorija Ukrainai ir Europai“, – apibendrindama saugumo situaciją prieš NATO viršūnių susitikimą pažymėjo VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorė prof. Margarita Šešelgytė.

Saugumo ekspertų diskusija „Europos saugumo architektūros ateitis“ vyko pagal „Chatham House“ taisykles.

Renginio įžanginės dalies įrašą su G. Landsbergio, M. Šešelgytės ir A. F. Rasmussen pasisakymais rasite čia: https://youtu.be/VkIeJq4JiNE