G. Landsbergis: geopolitinių įtampų metu mūsų – ypač artimų partnerių, Lietuvos ir Čekijos – atsakomybė telkti ir stiprinti paramą Ukrainai yra dar didesnė

G. Landsbergis: geopolitinių įtampų metu mūsų – ypač artimų partnerių, Lietuvos ir Čekijos – atsakomybė telkti ir stiprinti paramą Ukrainai yra dar didesnė

Lapkričio 10 dieną Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis susitikime su Čekijos užsienio reikalų ministru Jan Lipavský aptarė dvišalį ir regioninį bendradarbiavimą, visapusės paramos Ukrainai užtikrinimą, regiono saugumo, ES ir NATO darbotvarkės, padėties Artimuosiuose Rytuose, paramos demokratijai bei kitus tarptautinės svarbos klausimus.

G. Landsbergis pabrėžė, kad Lietuva ir Čekija yra artimos partnerės ir bendramintės daugeliu tarptautinės darbotvarkės klausimų ir kad Čekijos palaikymo balsas dabar yra itin svarbus ES diskusijose dėl visapusės paramos Ukrainai, saugumo politikos, taip pat artėjant NATO Vašingtono viršūnių susitikimui.

„Susitinkame didelės geopolitinės įtampos metu, todėl labai svarbu kalbėtis, ką dar galime padaryti kartu. Kai pasaulio dėmesys krypsta procesų Artimuose Rytuose link, mums tenka dar didesnė atsakomybė telkti ir stiprinti paramą Ukrainai. Jei nesustabdysime Rusijos Ukrainoje, pragaištingos pasekmės palies visą mūsų regioną“, – sakė ministras G. Landsbergis.

Pasak ministro, svarbu, kad tęstųsi visapusė – karinė, ekonominė ir finansinė – parama Ukrainai, įskaitant šalies atkūrimo poreikius, taip pat būtina, kad sukurtume mechanizmą teisingumui, ir kad pradėjusieji šį karą sulauktų deramos atsakomybės.

Ministrai taip pat aptarė trečiadienį paskelbtą Europos Komisijos rekomendaciją Tarybai pradėti stojimo į ES derybas su Moldova ir Ukraina.

„Europos Komisijos rekomendacija Tarybai pradėti stojimo į ES derybas su Moldova ir Ukraina – svarbus žingsnis, turime nepraleisti istorinės galimybės Ukrainai ir Moldovai negrįžtamai suteikti eurointegracinį vektorių. Tikimės tarpvyriausybinės konferencijos suorganizavimo kiek įmanoma anksčiau. Taip pat aptarėme tolesnius žingsnius, artinant Ukrainą prie narystės NATO Vašingtono viršūnių susitikime kitą vasarą“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Ministras G. Landsbergis pasidžiaugė gyvybingais dvišaliais santykiais įvairiose srityse ir pabrėžė, kad Lietuva labai vertina Čekijos indėlį į Baltijos šalių regiono saugumą, stiprėjantį ekonominį bendradarbiavimą, kultūrinius ir akademinius ryšius.

G. Landsbergis padėkojo Čekijai už ženklią paramą Baltarusijos demokratinėms jėgoms, įdirbį paramos demokratijai, teisės viršenybės, žmogaus teisių ir laisvių gynimo įvairiuose pasaulio regionuose srityje. „Džiaugiuos, kad Vilnių ir Prahą sieja misija būti demokratijos gynėjų užuovėja“, – sakė ministras. 

Ministrai aptarė bendradarbiavimo galimybes Ukrainos atstatymo projektuose, taip pat – įgyvendinant neseniai abiejose šalyse patvirtintas bendradarbiavimo su Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono valstybėmis nacionalines strategijas, liudijančias, kad Lietuva ir Čekija vienodai supranta šio regiono svarbą.

Čekijos užsienio reikalų ministras į Lietuvą atvyko G. Landsbergio kvietimu dalyvauti lapkričio 9-10 dienomis Vilniuje vykstančiame Demokratijų ateities forume.

Nuo 2018 metų Čekijos kariai dalyvauja NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje Lietuvoje, Čekijos karinių oro pajėgų naikintuvai jau keturis kartus vykdė NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse.