Gamtos stichijų nuniokotoms šalims – Užsienio reikalų ministerijos humanitarinė pagalba

Gamtos stichijų nuniokotoms šalims – Užsienio reikalų ministerijos humanitarinė pagalba

Reaguodama į tarptautinės pagalbos prašymus dėl gamtos stichijų sukeltų skaudžių padarinių ir solidarizuodamasi su nukentėjusiomis šalimis, Lietuvos užsienio reikalų ministerija spalio 18 dieną skyrė humanitarinę pagalbą Marokui, Libijai ir Slovėnijai.

2023 m. rugsėjo pradžioje Maroke įvykęs žemės drebėjimas nusinešė beveik 3 tūkstančių žmonių gyvybes, dar tiek pat žmonių buvo sužalota. Tūkstančiai žmonių prarado namus, artimuosius, darbo vietas. Užsienio reikalų ministerijos sprendimu, nuo žemės drebėjimo nukentėjusiam Marokui skirta 50 tūkst. eurų humanitarinė pagalba, lėšas pervedant Tarptautinei Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacijai (IFRC). Ši organizacija užtikrina svarbiausių sveikatos paslaugų, švaraus vandens, sanitarijos, higienos, maisto, apsaugos teikimą nuo žemės drebėjimo nukentėjusiems asmenims sunkiai prieinamose vietovėse.

Libijoje katastrofiškus padarinius sukėlė šių metų rugsėjo pradžioje prasidėjusios liūtys ir potvynis, pražudęs daugiau kaip 11 tūkstančių žmonių. Tarptautinės migracijos organizacijos (IOM) duomenimis apie 40 tūkstančių žmonių buvo laikinai perkelti į šiaurės rytų Libijos regioną – jiems reikalinga visokeriopa pagalba. Atsižvelgiant į nelaimės mastą ir nukentėjusių žmonių poreikius Lietuvos užsienio reikalų ministerijos sprendimu iš Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos nuspręsta skirti 50 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Libijai teikti. Lėšos bus pervestos į Jungtinių Tautų humanitarių reikalų koordinavimo biurą (angl. UN OCHA). UN OCHA koordinuoja, teikia finansavimą humanitarinėms operacijoms reaguojant į sudėtingas ekstremalias situacijas ir stichines nelaimes.

Humanitarinė pagalba taip pat suteikta Slovėnijai, kuri nuo potvynio nukentėjo šių metų rugsėjį. Dėl smarkių liūčių išsiliejusios upės ir potvyniai paveikė 181 savivaldybę iš 212, sugriuvo 7 pagrindiniai ir regioniniai tiltai, buvo paveikti keliai ir energetikos infrastruktūra. Teko evakuoti 8 tūkstančius žmonių, daugiau kaip 400 pastatų buvo sugriauti arba tapo netinkami gyventi. Šiuo metu tebevyksta atstatymo ir atkūrimo darbai. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos sprendimu Slovėnijos vyriausybei suteikta 50 tūkst. eurų humanitarinė parama.