Lietuva siekia tapti Tarptautinio žemės ūkio plėtros fondo nare

Lietuva siekia tapti Tarptautinio žemės ūkio plėtros fondo nare

2024-02-15

Žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus dalyvavo Tarptautinio žemės ūkio plėtros fondo (IFAD) 47-ojoje Valdančiojoje taryboje (Roma), kurioje priimtas Lietuvos prašymas prisijungti prie šios organizacijos. Viceministras taip pat susitiko su IFAD prezidentu Dr. Alvaro Lario bei aptarė Lietuvos atstovavimo, bendradarbiavimo  klausimus.

Pagrindinė šių metų IFAD Valdančiosios tarybos sesijos tema – inovacijos ir aprūpinimo maistu saugumas. IFAD Valdančioji taryba pristatė 13-ąjį išteklių papildymo projektą, kuriuo daugiausia dėmesio skirs vietinių bendruomenių atsparumo didinimui, investicijų į biologinę įvairovę skatinimui bei bendradarbiavimo su privačiu sektoriumi stiprinimui. IFAD naujuoju projektu planuoja surinkti 2 mlrd. Eur (jau surinkta 1,3 mlrd. Eur), siekiant 10 mlrd. Eur investicinės grąžos. Šiuo ženkliu IFAD 13 išteklių papildymu valstybės narės padėtų daugiau nei 100 mln. kaimo žmonių gauti didesnes pajamas ir sukurtų naujų darbo vietų.

Po Lietuvos narystės prašymo patvirtinimo viceministras informavo tarybą apie Lietuvos sprendimą prisidėti prie IFAD 13-ojo išteklių papildymo, į IFAD sąskaitą pervedant 50 tūkst. Eur.

„Klimato kaita, ginkluoti konfliktai, tarp jų ir Rusijos karas prieš Ukrainą bei karas Artimuosiuose Rytuose, ir kitas regionines krizes, dar labiau gilina aprūpinimo maistu saugumo problemas, priverstinę migraciją ir kitus globalius iššūkius. Besivystančios kaimo bendruomenės ir smulkūs ūkininkai šiems sukrėtimams išlieka pažeidžiamiausi. Todėl labai palaikome IFAD veiklą stiprinant vietos bendruomenes ir suteikiant joms efektyvias, inovatyvias priemones ekonominiam vystymuisi skatinti. Investicija į pažeidžiamiausius krizėms užkerta kelią neigiamų karo, klimato kaitos ir kitų globalių sukrėtimų padarinių eskalacijai“, – sakė žemės ūkio viceministras V. Tomkus.

Viceministras susitiko ir su IFAD prezidentu Dr. Alvaro Lario, kuris sveikino Lietuvą prisijungus prie IFAD organizacijos bei dėkojo už paramą vietinėms bendruomenėms. Lietuvos delegacijos vadovas, viceministras V. Tomkus išsakė palaikymą IFAD ir jų misijai, siekiant užtikrinti, kad tarptautinė finansų sistema dar labiau vystytų kaimo vietovių atsparumą ir aprūpinimo maistu saugumą.

Sesijos metu taip pat aptartas dirbtinio intelekto vaidmuo socialinėje ir ekonominėje plėtroje bei pristatytos įvairios dirbtinio intelekto galimybės besivystančių šalių kaimo plėtros ir aprūpinimo maistu saugumo kontekste. Taip pat vyko moterų įgalinimo apdovanojimai, kuriuose buvo apdovanoti projektai, taikantys transformuojančius ir novatoriškus metodus bei skatinantys moterų ekonominį įgalinimą ir lyčių lygybę kaimo bendruomenėse.

IFAD yra tarptautinė finansų institucija ir specializuota Jungtinių Tautų agentūra, įsikūrusi Romoje. Nuo 1978 m. IFAD suteikė 23,2 mlrd. JAV dolerių dotacijų ir mažų palūkanų paskolų vietos bendruomenių plėtrai.