Ministrė A. Bilotaitė: ir toliau ieškome veiksmingų kovos su narkotikais priemonių

Ministrė A. Bilotaitė: ir toliau ieškome veiksmingų kovos su narkotikais priemonių

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitiko su Islandijos švietimo ir vaikų reikalų ministru Asmundur Einar Dadason ir aptarė abiejų šalių priemones ir patirtis, kovojant su narkotikų paplitimu, ypatingai vaikų ir jaunimo tarpe.

Ministrės teigimu, nors pagrindinis policijos uždavinys yra narkotikų pasiūlos mažinimas, būtina mažinti ir paklausą – stiprinti švietimą, užimtumą, socialinę politiką, sveikatos priežiūros ir kitų institucijų įtraukimą ir dalyvavimą įgyvendinant prevencines priemones.

„Islandija yra išskirtinis sėkmingos kovos su narkotikais pavyzdys. Jų išmoktos pamokos mums išties vertingos, siekiant stabdyti augantį narkotikų plitimą tarp vaikų ir jaunų žmonių. Džiaugiuosi, jog tokios mūsų pradėtos taikyti priemonės kaip narkotikų linija – veikia. Ir toliau ieškosime būdų, kaip kuo efektyviau apsaugoti mūsų vaikus nuo narkotikų,“ – teigia ministrė A. Bilotaitė.

Vidaus reikalų ministerija ir policija kovoje su narkotikais ėmėsi naujų priemonių įgyvendinimo. Policijos pasitikėjimo linija „Narkotikams NE“, skirta pranešti apie narkotikų platintojus, per pirmas 10 dienų sulaukė 141 skambučio. Iš jų 57 užregistruoti ir toliau aiškinamos aplinkybės, o dėl 18 atvejų pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Policija dar pernai parengė rekomendacijas mokykloms, kaip sukurti saugią vaikams aplinką, policijos pareigūnams pradėti vykdyti specializuoti mokymai darbui su nepilnamečiais, o į gyvenimo įgūdžių programą įtraukta narkotikų vartojimo prevencijos tema.

Vidaus reikalų ministerija inicijavo bandomąjį narkotikų prevencijos projektą penkiose Vilniaus, Alytaus miestų ir Klaipėdos r. savivaldybių mokyklose. Jis leis patikrinti, kokios prevencinės priemonės tikrai veiksmingos ir sukurti narkotikų prevencijos mechanizmą ugdymo įstaigose.

Islandijos švietimo ir vaikų reikalų ministras A. E. Dadason pabrėžė duomenų rinkimo ir analizės svarbą, ne tik nustatant esamą situaciją, bet ir planuojant tolimesnius kovos su narkotikais veiksmus ir priemones. Duomenys apie narkotikų paplitimą aktualūs ir prevencijoje bei ankstyvojoje intervencijoje veikiančiai savivaldai, ir teisėsaugos institucijoms.

Ministrė A. Bilotaitė praėjusių metų pabaigoje lankėsi Islandijoje, kur sėmėsi gerosios kovos su narkotikais patirties. Narkotikų vartojimas tarp Islandijos paauglių buvo vienas didžiausių Europoje, tačiau įgyvendinus plačią prevencinę programą, į kovą su narkotikų vartojimu ir platinimu įsitraukus mokykloms, tėvams, bendruomenėms, šiandien Islandijos paaugliai – vieni sveikiausiai gyvenančių. Pagrindinės Islandiško modelio priemonės, pažabojant piktnaudžiavimą narkotikais – duomenų analizė, ankstyva ir kryptinga prevencija, užtikrintas gydymas bei reabilitacija ir veiksmingos teisėsauginės priemonės.

Policijos duomenimis, Lietuvoje  daugėja registruotų nusikalstamų veikų, susijusių su disponavimu narkotikais. 2023 m. fiksuotas 26,3 proc. augimas (2022 m. – 2632 nusikalstamos veikos,  2023 m. – 3325). Lietuvoje nežymiai didėja nepilnamečių, įtariamų disponavimu narkotinėmis medžiagomis, skaičius. 2023 m. policijoje registruota 195 nepilnamečių asmenų, 2022 m. – 150. Atkreiptinas dėmesys, jog nusikaltimų skaičiaus didėjimas susijęs ir su aktyvia teisėsaugos institucijų veikla.