Mokiniams karjerą padedantys planuoti specialistai įsitvirtina mokyklose

Mokiniams karjerą padedantys planuoti specialistai įsitvirtina mokyklose

Šiuo metu Lietuvos mokyklose dirba jau per 500 karjeros specialistų. Siekiant ugdyti jaunų žmonių gebėjimą tikslingai planuoti ir rinktis tolimesnio mokymosi kelią ir karjerą, nuo praėjusių mokslo metų profesinis orientavimas įtrauktas į privalomo ugdymo programą.

„Mūsų pagrindinis tikslas – jaunų žmonių gabumų realizavimas jų ateities karjeroje. Nuo praėjusių metų mokyklose pradėjusių dirbti karjeros specialistų kasdienis darbas mokykloje – parodyti mokiniui, jaunuoliui visas esamas mokymosi, karjeros galimybes, padėti rasti sritį, kurioje jis realizuotų savo gabumus ir būtų motyvuotas, taip pat supažindinti su specialistų poreikiu. Profesinis orientavimas yra mokinio ugdymo dalis, kad iš mokyklos jis išeitų jau turėdamas žinių apie tai, kaip veikia darbo rinka, žinotų savo polinkius ir ateities karjeros galimybes“, – konferencijoje „#KryptisKarjera: įgūdžiai, atveriantys duris į sėkmę“ sakė švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Agnė Kudarauskienė.

Nuo praėjusių mokslo metų profesinį orientavimą įtraukus į pravalomo ugdymo programą, karjeros specialistai dirba kaip pagalbos mokiniui specialistai, didžioji jų darbo dalis yra skirta tiesioginiam darbui su mokiniais.

„Šiuos metus pavadinčiau ledlaužiu ugdymo karjerai srityje. Atsirado daugiau karjeros specialistų, jie turi savo darbo etatus, netrūksta ugdomojo turinio, turime partnerių. Pačiam specialistui lieka atsirinkti priemones ir įrankius, jais naudotis ir tobulintis. Tai tikrai didelis, reikalingas pokytis ir, manau, jau galime pradėti laukti jo rezultatų“, – kalba Lietuvos karjeros specialistų asociacijos vadovė, Panevėžio J. Balčikonio gimnazijos karjeros specialistė Giedrė Valaitienė.

Profesinis orientavimas prasideda nuo pirmos klasės. Karjeros specialistai pradinukus supažindina su įvairiomis profesijomis, o kuo vyresnis mokinys, tuo daugiau laiko skiriama jį konsultuojant, padedama apsispręsti dėl tolimesnio mokymosi, studijų, karjeros krypties ir plano.

Stiprinant profesinį orientavimą siekiama, kad kiekvienas mokinys turėtų galimybę baigti bendrojo ugdymo ar profesinę mokyklą, gebėdamas planuoti savo karjerą. Todėl stengiamasi užtikrinti, kad visose mokyklose būtų prieinamos kokybiškos karjeros konsultavimo paslaugos, o jas teiktų kvalifikuotas ir savo darbą išmanantis specialistas. Šiuo metu šalies mokyklose dirba 539 karjeros konsultantai.

Tobulinamos ir kitos profesinio orientavimo paslaugos mokiniams – Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra šį rudenį pristatė atnaujintą Mokinių ugdymo karjerai informacinę sistemą MUKIS (www.mukis.lt). Karjeros specialistai, mokiniai čia gali gauti įvairiapusę pagalbą, sekti šios srities naujienas, sužinoti apie karjeros renginius.