Per iniciatyvą „DUOday“ organizacijos mokosi priimti darbuotojus su negalia

Per iniciatyvą „DUOday“ organizacijos mokosi priimti darbuotojus su negalia

Gegužės 23 dieną Lietuvoje jau penktą kartą vyks „DUOday“ – diena, kai įmonės bei organizacijos visame pasaulyje kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas bei darbo roles. Šiais metais iniciatyva vyks net 18 Lietuvos miestų ir jau pusšimtis Lietuvos darbdavių pranešė apie savo dalyvavimą. Iniciatyvos ambasadoriai bei iniciatyvos organizatoriai VšĮ „SOPA“ ragina įvertinti naudą, kurią darbdaviams atneša ši patirtis, ir kviečia organizacijas iki balandžio 30 d. suskubti užsiregistruoti į „DUOday“.

„DUOday“ gali dalyvauti visi darbdaviai – nuo gamyklos iki miesto bibliotekos. Svarbu, kad žmogui su negalia būtų galimybė gyvai atvykti į organizaciją ir praleisti dieną kartu darbo aplinkoje. Praėjusiais metais į „DUOday“ iniciatyvą įsitraukė daugiau kaip 150 organizacijų.

„Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ne vienerius metus dalyvauja iniciatyvoje „DUOday“. Žmonės su negalia ne kartą „šešėliavo“ ministrę, patarėjus, kitus ministerijos specialistus – komunikacijos, turto valdymo. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie šios iniciatyvos. 2023 m. Ministerija inicijavo žmonių su negalia užimtumo reformą, sudarant platesnes galimybes žmonėms su negalia dar aktyviau įsitraukti į darbo rinką, o darbdaviams – suteikti reikiamą pagalbą juos įdarbinant ar išlaikant darbo vietą darbuotojui įgijus negalią. Dalyvavimas „DUOday“ yra puiki proga išgirsti pačių žmonių su negalia pasiūlymus tolimesniam sistemos tobulinimui“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėja Lauryna Filatovaitė-Vyčienė.

„Šia iniciatyva norime atkreipti dėmesį į aktualią žmonių su negalią įdarbinimo problemą – šie žmonės nelengvai randa kelią į darbo rinką. Lietuvos žmonių su negalia įdarbinimo skaičiai vis dar yra žemesni negu Europos Sąjungos šalių vidurkis“, – sako iniciatyvos „DUOday“ organizatorės VšĮ „SOPA“ direktorė Jurgita Kuprytė.

„DUOday“ organizatoriai pabrėžia, kad darbdavys, dalyvaudamas „DUOday, ne tik suteiks galimybę žmogui su negalia, bet ir pats įgys praktinių žinių apie darbo vietų ar paslaugų pritaikymą žmonėms su skirtingais poreikiais.

„DUOday“ duetuose dalyvavę darbuotojai be negalios ir darbdavių atstovai labai pozityviai vertina šią iniciatyvą, bet neretas pripažįsta, kad reikėjo nemažai drąsos pasiryžti dalyvauti.

Bendrovės „Yara Lietuva“ apskaitos specialistas Kostas Svolkėnas praeitais metais iniciatyvoje „DUOday“ dalyvavo pirmą kartą, priėmė šėšėliauti Jeleną, kuri turi fizinę negalią.

„Reikia kuo daugiau visuomenę supažindinti su negaliomis, ypač nematomomis, garsiai kalbėti, kad visi turime skirtingų iššūkių. Jauni žmonės yra atviresni kalbėjimui apie neuroskirtingumus, psichikos sutrikimus. Kalbėjimas išlaisvina, gali jaustis savimi – koncentruotis į save, savo darbą, o ne galvoti, kas ką pagalvos. „DUOday“ naudinga ne tik žmonėms su negalia, o ir mums visiems“, – sako bendrovės „Yara Lietuva“ atstovas K. Svolkėnas.

„Danske bank“ Sukčiavimo prevencijos padalinio darbuotoja Gelmina Cibulskaitė, praeitais metais dalyvavusi „DUOday“ duetuose, sako iš pradžių nerimavusi kaip pavyks ši nauja veikla. Gelminą ir jos kolegą Paulių šėšėliavo autistiška mergina Kornelija, kuriai jie pristatė, kaip banke analizuojami sukčiavimo atvejai, kaip galėtų nukentėti klientai, pademonstravo, kaip reiktų dirbti su kompiuterine stebėjimo sistema.

„Asmeniškai man tai buvo pirmas susidūrimas su žmogumi su negalia – tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime. O kai nežinai, ko tikėtis, kyla daug baimių: ar mokėsiu elgtis, tinkamai reaguoti, jei kils koks nesklandumas. Mane sužavėjo tai, kaip paprastais sprendimais galima padėti žmogui su negalia jaustis gerai darbo aplinkoje. Visuomenėje skirstome žmones  – su negalia ar be.  Po „DUOday“ mums ši riba išsitrynė. Nėra to didelio skirtumo tarp mūsų, kurį mes įsivaizduojame“, – pasakojo G. Cibulskaitė.

Per „DUOday“ žmogus su negalia visą darbo dieną praleidžia organizacijoje, kuri jį pakvietė: stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolektyvu. Šiais metais visi „DUOday“ dalyvaujančių įmonių deleguoti darbuotojai bus pakviesti į renginį, kuriame organizatoriai pasakos apie skirtingas negalias ir kaip atliepti žmonių su negalia poreikius darbovietėje.

Jei norite jungtis prie „DUOday“ priimančių organizacijų, registruokitės iki 2024-04-30 užpildę šią anketą: Darbdaviams – DUOday