Įsibėgėjant pasėlių deklaravimui, ūkininkams ir toliau teikiamos nuotolinės konsultacijoms

Įsibėgėjant pasėlių deklaravimui, ūkininkams ir toliau teikiamos nuotolinės konsultacijoms

Žemės ūkio ministerijoje ketvirtadieniais rengiamos nuotolinės konsultacijos, skirtos žemės ūkio naudmenų, pasėlių ir ūkinių gyvūnų deklaravimui. Šiandien jose vėl dalyvavo beveik 400 ūkininkų.

Ministerijos specialistai pristatė dažniausiai užduodamus klausimus, dėl kurių kyla daugiausia neaiškumų. Konsultacijų trukmės limito nesilaikyta – atsakyta į visus klausimus, kiek tik buvo jų užduota.

Pakrančių apsaugos juostų deklaravimas

Viena iš labiausiai pareiškėjams rūpimų temų yra pakrančių apsaugos juostų deklaravimas. Ministerijos specialistai atkreipė dėmesį į tai, kad jei ši juosta (visa ar jos dalis) patenka į valstybinę žemę, deklaruojant šį žemės plotelį nereikės pateikti jo nuosavybės dokumentų. Paraiškų priėmimo informacinė sistema (PPIS) netrukus bus patobulinta ir šių dokumentų nebereikalaus.

Kilus klausimų, bus tikslinamos apsaugos zonos šalia nepratekančių tvenkinių ir nedidelių kūdrų. Tikėtina, kad daliai jų šios zonos bus panaikintos ir tada bus galima deklaruoti iki pat jų, t. y. nereikės juostose deklaruoti kraštovaizdžio elementų.

Šių metų pasėlių deklaravimui išlieka vienas pagrindinis reikalavimas – prie nesureguliuotų vandens telkinių ar jų ruožų turi būti paliekamos ne mažesnės kaip 5 m juostos nuo vandens krašto. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į žemėlapius, kuriuose vis dar gali pasitaikyti netikslumų dėl nesureguliuotų ruožų. Pareiškėjams tiesiog reikia orientuotis į tai, kad nuo vandens krašto turi būti 5 metrai.

Kraštovaizdžio elementų įbraižymas

Ūkininkai ypač domisi kraštovaizdžio elementų įbraižymu. Šiemet deklaruojant žemės ūkio naudmenas, tiek prie sureguliuotų vandens telkinių, tiek prie melioracijos griovių 4 GAAB reikalavimai šiemet netaikomi, tačiau ūkininkai, pageidaujantys jau šiemet deklaruoti kraštovaizdžio elementus ir gauti išmoką jų tvarkymui, tose juostose privalėtų laikytis kraštovaizdžio elementų tvarkymo reikalavimų.

Jei pareiškėjas mano, kad kai kurie kraštovaizdžio elementai nėra įtraukti į potencialių ar privalomų išsaugoti kraštovaizdžio elementų sluoksnį, jam rekomenduojama prisijungti prie PPIS ir kontrolinių žemės sklypų ribų aprašymo modulyje pažymėti tuos neišskirtus elementus.

Taip pat sulaukta klausimų dėl kraštovaizdžio elementų priežiūros ploto didinimo (miškelio padidėjimo, kūdros praplatinimo ir kt.). Jeigu ateityje ūkininkas norės deklaruoti kraštovaizdžio elementus, kurie šio deklaravimo metu nebus pažymėti, jis tai galės padaryti deklaruodamas pasėlius kitais metais ir prisiimdamas naujus įsipareigojimus dar trejiems metams.

Konsultacijos – kiekvieną ketvirtadienį

VĮ Žemės ūkio duomenų centras informuoja, kad jau tvirtinamos paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos, įdiegta ir automatinė atitikties kompleksinei ekologinei sistemai „Veiklos ariamojoje žemėje“ skaičiuoklė.

Iki gegužės 4 d. 12 val. jau patvirtintos 8 912 paraiškos, deklaruotas 77 823,27 ha plotas.

Nuotolinės konsultacijos vyks kiekvieną ketvirtadienį nuo 8 iki 10 val.

Kilus bet kokiems su deklaravimu susijusiems neaiškumams ar klausimams, galima kreiptis specialiu el. paštu [email protected].

Daug atsakymų į pačius įvairiausius klausimus, susijusius su pasėlių deklaravimu, galima rasti ir nuolat pildomoje ŽŪM interneto svetainės rubrikoje „Dažniausiai užduodami klausimai“. Kviečiame aktyvuoti šią nuorodą: https://zum.lrv.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-3

Informacija teikiama ir ŽŪDC bendruoju telefonu (8 5) 266 0620 arba e. paštu [email protected]. Dėl klausimų, susijusių su PPIS veikimu, galima kreiptis e. paštu [email protected].

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas vyksta nuo balandžio 17 d. iki birželio 20 d. Pavėluotai paraiškas bus galima teikti iki birželio 30 d.