Lietuviški kviečiai – kokybiškiausi Europoje, jų importu domisi Irakas

Lietuviški kviečiai – kokybiškiausi Europoje, jų importu domisi Irakas

Lietuva siekia stiprinti bendradarbiavimą su Iraku žemės ūkio produkcijos eksporto srityje.  Apie galimybes vežti lietuviškus grūdus į šią šalį žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, viceministras Vytenis Tomkus, verslo ir atsakingų institucijų atstovai diskutavo su Irako grūdų valdybos ir Generalinės grūdų prekybos kompanijos, priklausančios Irako prekybos ministerijai, generalinio direktoriaus Haider Nouri Jabr  vadovaujama delegacija.

Delegacijos vadovas informavo, kad Irakas užsiaugina kiek daugiau nei 5 mln. tonų kviečių, tačiau to nepakanka, todėl šią produkciją šalis importuoja. Kasmet – apie 6 mln. tonų, nes suvartojama itin daug kvietinių miltų.  Šalis nuolat ieško patikimų, aukščiausios kokybės kviečių importuotojų.

Pasak žemės ūkio ministro K. Navicko, Lietuva augina aukštos kokybės kviečius ir grūdų perdirbimo įmonės yra suinteresuotos kviečių eksportu į Iraką.

„Esame vieni sėkmingiausių kviečių eksportuotojų pasaulyje. Prekiaujame su daugeliu pasaulio valstybių ir siekiame toliau diversifikuoti eksporto rinkas. Tikime, kad Irakas gali tapti tvariu ir patikimu prekybos partneriu“, – sakė ministras.

2022-aisiais šiai valstybei buvo pristatytas vienas laivas, produkcija atitiko visus reikalavimus, ji buvo priimta.

„Tad esame pasirengę ir toliau tiekti kokybiškus kviečius, stiprinti abipusį bendradarbiavimą ir naudotis jo teikiamomis galimybėmis“, – teigė žemės ūkio viceministras V. Tomkus.

Jis pabrėžė, kad Lietuva turi tikrai geras eksporto galimybes, nes patys užsiauginame daugiau nei suvartojame, o lietuviškų grūdų kokybė – neginčijama. Tam pritarė ir Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos (LGPPA) prezidentas Karolis Šimas.

„Šiandien mūsų tikslas – atrasti Iraką kaip pastovią rinką, nes Lietuva neturi problemų su eksportu, o mūsų kviečiai yra pageidaujami visame pasaulyje. Likvidumo problemos nėra, galime sakyti, kad jie yra geriausi Europoje, nes nė viena šalis Europoje neaugina tokios aukštos kokybės kviečių, todėl mes kaip asociacija, verslas, visada ieškome nišinių ir specifinių rinkų, kurioms reikalinga aukščiausia kokybė“, – sakė K. Šimas.

Irako delegacija kartu su LGPPA atstovais lankėsi grūdų perdirbimo įmonėse, paėmė grūdų pavyzdžius, kurių kokybę ištirs Irako laboratorijose. Jei kokybė atitiks reikalavimus ir bus sutarta dėl kainos, Lietuva  bus įtraukta į sąrašą dalyvauti Irako valstybiniuose konkursuose (šiuo metu yra įtraukta JAV, Kanada ir Australija).