Studijas Lietuvoje pasirinkusiems užsieniečiams ir užsienio lietuviams bus skiriama valstybės parama

Studijas Lietuvoje pasirinkusiems užsieniečiams ir užsienio lietuviams bus skiriama valstybės parama

Užsieniečiai ir užsienio lietuviai, nusprendę Lietuvos aukštosiose mokyklose studijuoti pasirinktas dalines ir magistrantūros studijas, sulauks valstybės paramos – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija jiems kas mėnesį teiks stipendijas, skirtas padengti studijų Lietuvoje kainą.

„Užsienio studentų skaičius Lietuvoje nuosekliai auga, tačiau siekiame jų pritraukti dar daugiau ir taip paskatinti didesnį studijų tarptautiškumą. Studijų Lietuvoje finansavimas yra būdas mūsų aukštąjį mokslą padaryti patrauklesniu užsieniečiams, taip pat užsienio lietuviams. Sėkmingai užbaigę studijas užsieniečiai gali būti motyvuoti pasilikti ir studijų metu įgytas žinias panaudoti dirbant čia“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas.

Į pasirinktos krypties dalines studijas pretenduoti gali Rytų partnerystės, Azijos ir Europos susitikimo (ASEM), Lietuvos prioritetinių verslo rinkų šalių studentai. Šioms studijoms finansuoti numatoma skirti iki 35 stipendijų. Bakalauro ir magistro studentų stipendija sieks 490 eurų per mėnesį, doktorantūros studentų – 980 eurų per mėnesį. Į stipendiją pretenduojantiems užsienio lietuviams konkurso metu bus suteikiamas papildomas balas.

100 užsienio studentų kviečiami rinktis pilnas magistrantūros studijas Lietuvos aukštosiose mokyklose. Mėnesinės stipendijos ir papildoma parama numatyta Ukrainos piliečiams (60 stipendijų), Armėnijos, Sakartvelo, Moldovos piliečiams ir užsienio lietuviams (iš viso 20 stipendijų), Baltarusijos piliečiams (10 stipendijų) bei Azerbaidžano piliečiams (5 stipendijos). Iš viso 5 mėnesinės stipendijos bus išmokamos Izraelio, Kinijos, Japonijos ir Pietų Korėjos studentams. Vienos stipendijos dydis – 490 eurų per mėnesį.

Į aukštąsias mokyklas siekiant pritraukti daugiau užsienio studentų ir paskatinti juos likti Lietuvoje, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje 2022 m. gruodį suburta aukštojo mokslo ekspertų darbo grupė. Darbo grupė teikia siūlymus dėl užsienio studentų, taip pat ir užsienio lietuvių, pritraukimo ir integracijos strategijos rengimo.

Siekis sukurti ir įgyvendinti užsienio studentų pritraukimo ir integracijos strategiją įtrauktas ir į Vyriausybės programą. Siūlymus dėl strategijos rengimo teikia Švietimo, mokslo ir sporto bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijų, Valstybinio studijų fondo, Švietimo mainų paramos fondo, Lietuvos universitetų rektorių ir Lietuvos kolegijų direktorių konferencijų, Lietuvos studentų sąjungos, Vilniaus universiteto studentų atstovybės, „International House Vilnius“ atstovai.