Ukrainai svarbi Lietuvos patirtis žuvininkystės srityje

Ukrainai svarbi Lietuvos patirtis žuvininkystės srityje

2024-04-05

Ukrainos žuvininkystės sektorius – didelė ir kompleksinė šios šalies sritis, kuriai reikia pertvarkos. Žemės ūkio ministerijoje apsilankęs Ukrainos žemės ūkio politikos ir maisto viceministras Vitaliy Golovnya kartu su Lietuvos žemės ūkio viceministru Vyteniu Tomkumi ir žuvininkystės specialistais aptarė daug šiam sektoriui aktualių klausimų.

Žvejyba Juodojoje ir Azovo jūrose, kuri dabar dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą yra sutrikdyta, iki karo buvo aktyvi, turėjo didelę socialinę reikšmę ir poveikį pakrančių bendruomenėms. Svečias papasakojo apie Ukrainos žuvininkystės sektoriaus pertvarką, pristatė prioritetines politikos kryptis siekiant integruotis į Europos Sąjungą.

Ukrainos viceministras domėjosi Lietuvos žvejybos valdymu, ES ir nacionaliniu teisiniu reguliavimu, Lietuvos žvejams skiriamu finansavimu, žvejybos tvarumo politika, kontrolės ir skaitmenizavimo procesais, mūsų šalies patirtimi įgyvendinant Europos jūrų reikalų, žuvininkystės ir akvakultūros fondo 2021–2027 metų programą.

Susitikime daug dėmesio skirta diskusijoms apie Ukrainai prioritetinę kryptį – vidaus vandenų akvakultūrą. Lietuvoje per pastaruosius 5 metus akvakultūros produkcija išaugo 30 proc. Pusę visos jos sudaro karpiai, po to pagal produkcijos vertę rikiuojasi Šiaurės Afrikos šamai, eršketai, europiniai unguriai, vaivorykštiniai upėtakiai. Ukrainos akvakultūros sektorius panašus į Lietuvos, auginamos tokios pačios žuvų rūšys (karpiai, upėtakiai).

Viceministras V. Golovnya pabrėžė turintis didelių vilčių dėl tolesnio visapusiško bendradarbiavimo su Lietuva. Žemės ūkio viceministras V. Tomkus patvirtino, kad Žemės ūkio ministerija yra pasirengusi padėti ukrainiečiams geriau susipažinti su ES ir Lietuvos žuvininkystės valdymo sistema bei praktika, taip pat pasiūlė visapusišką ekspertinę pagalbą Ukrainos teisės aktų harmonizavimo su ES teisės sistema procese.