Viceministras M. Adomėnas: demokratijos gynimas turi būti visos visuomenės ir visų demokratinių šalių atsakomybė

Viceministras M. Adomėnas: demokratijos gynimas turi būti visos visuomenės ir visų demokratinių šalių atsakomybė

Gegužės 15-16 dienomis Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministras dr. Mantas Adomėnas dalyvavo šeštajame Kopenhagos demokratijos viršūnių susitikime. Demokratijų aljanso fondo įkūrėjo ir pirmininko Anderso Fogho Rasmusseno inicijuotas renginys sutelkė demokratinio pasaulio ir demokratijos rėmėjų bendruomenę, kuri aptarė tolimesnę pagalbą Ukrainai, galimą Kinijos agresiją prieš Taivaną, autoritarų taikomas ekonominio spaudimo priemones ir paramą demokratijos aktyvistams visame pasaulyje.

„Tik demokratijos, žmogaus teisių ir teisinės valstybės principais grindžiamoje tarptautinėje tvarkoje tokios šalys kaip Lietuva gali tikėtis išlikti ir netapti įrankiais autoritarinių supervalstybių galios žaidimuose. Tai egzistencinis ukrainiečių, moldavų, jazidų, honkongiečių, taivaniečių ir visų demokratijos šalininkų klausimas, nes jie gali būti apsaugoti nuo totalitarinių valstybių priespaudos tik tarptautinėje santvarkoje, kurioje svarbios žmogaus teisės ir tarptautinės humanitarinės teisės normos“, – teigė M. Adomėnas.

Viceministras taip pat atkreipė dėmesį į politinių kalinių problemą, pabrėždamas, kad būtina sukurti atitinkamus pagalbos teikimo algoritmus Baltarusijos, Rusijos ir kitų šalių demokratijos aktyvistų bei žmogaus teisių gynėjų apsaugai. Būtent tokio nuoseklaus darbo su demokratijos aktyvistais dėka Lietuva tapo demokratinės veiklos ir laisvos žiniasklaidos veikimo centru, Lietuvoje kovai su autoritarizmo grėsmėmis buriasi bendraminčiai, kuriami bendradarbiavimo ryšiai su šalimis partnerėmis ir siunčiama aiški žinutė demokratinei bendruomenei raginant politinių kalinių klausimą paversti tarptautinės darbotvarkės prioritetu.

„Demokratijos gynimas turi būti visos visuomenės ir visų demokratinių šalių atsakomybė. Tai pagrindinis, ilgalaikis ir lemtingiausias mūsų laikų bei ateinančių dešimtmečių iššūkis“, – akcentavo viceministras.

Kopenhagoje vykstančio susitikimo paraštėse viceministras M. Adomėnas taip pat susitiko su Tarptautinės IDEA organizacijos generaliniu sekretoriumi Kevinu Casas-Zamora ir „Stand with Hong Kong“ organizacijos nariais.