Viceministras M. Adomėnas susitiko su naująja Čilės ambasadore Lietuvai Aylin Estrella Joo Liem ir Burundžio ambasadoriumi Lietuvai Gamaliel Nkurunziza

Viceministras M. Adomėnas susitiko su naująja Čilės ambasadore Lietuvai Aylin Estrella Joo Liem ir Burundžio ambasadoriumi Lietuvai Gamaliel Nkurunziza

Balandžio 5 dieną užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas Vilniuje susitikęs su naująja Čilės ambasadore Aylin Estrella Joo Liem pabrėžė bendrystę su šia šalimi demokratijos ir laisvės idėjų sklaidos klausimu.

Viceministras padėkojo ambasadorei, kad ji dalyvavo pernai lapkritį Vilniuje vykusiame Demokratijos ateities forume, kuris buvo svarbus rengiantis praėjusią savaitę JAV vykusiam Demokratijos viršūnių susitikimui, taip pat įvertino Čilės tvirtą nuostatą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą, paragino šią šalį paremti siūlymą įsteigti specialųjį tribunolą dėl agresijos prieš Ukrainą nusikaltimo bei palaikyti su Ukraina susijusias iniciatyvas Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje.

„Čilės nuosekli laisvės ir demokratijos vertybes puoselėjanti laikysena sutvirtina ir mūsų dvišalio bendradarbiavimo pagrindus“, – pabrėžė užsienio reikalų viceministras M. Adomėnas, kartu prisimindamas šalis siejančią istorinę asmenybę – Vilniaus universitete studijavusį mineralogą, geologą, chemiką, paleontologą ir etnologą Ignotą Domeiką, XIX amžiuje įsitvirtinusį Čilėje ir prisidėjusį prie šios šalies sistemos pertvarkos.

Su Čilės ambasadore aptarta galimybė surengti pirmąsias dvišales politines konsultacijas, taip pat atgaivinti derybas dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo ir ekonominio bendradarbiavimo susitarimų. Čilė – viena iš pagrindinių ekonominio Lietuvos bendradarbiavimo partnerių, dvišalė prekyba didėja, bet taip pat yra erdvės intensyvinti šį bendradarbiavimą, todėl  ambasadorei Aylin Estrella Joo Liem pristatytos perspektyvios sritys: gyvybės mokslai, informacinių technologijų paslaugos, kibernetinis saugumas, e-Vyriausybės sprendimai, finansų technologijos, palydovai.

Tą pačią dieną viceministras M. Adomėnas Vilniuje susitiko su naujuoju Burundžio ambasadoriumi Gamaliel Nkurunziza.

M. Adomėnas pabrėžė demokratinių vertybių ir taisyklėmis grįstos tarptautinės tvarkos bei žmogaus teisių svarbą, ypač karo prieš Ukrainą kontekste, kurio pasekmės jaučiamos ir Afrikoje. „Vertiname Burundžio daromą pažangą, nors ir pristabdytą pandemijos bei klimato kaitos pokyčių, ir remiame Burundžio ilgalaikio stabilumo siekį, užtikrinant platų ir įtraukų susitaikymą, ekonomikos augimą, politinio atvirumo skatinimą ir demokratinių laisvių plėtrą“, – teigė viceministras.

Lietuvos įmonės sėkmingai veikia Afrikoje ir turi sukaupusios patirtį įgyvendindamos išmanius sprendimus kibernetinio saugumo, finansinių ir informacinių technologijų sektoriuje. Atsižvelgiant į skaitmenizacijos iniciatyvų trūkumą Burundyje, viceministras M. Adomėnas pristatė galimybes bendradarbiauti, tiekti konsultacijas ir dalintis patirtimi informacinių technologijų srityje.

Varšuvoje reziduojanti Čilės ambasadorė yra devintoji Lietuvoje akredituota ambasadorė.  Lietuvos ir Čilės diplomatiniai santykiai atkurti 1991 metų gruodžio 5 dieną. Burundžio ambasadorius Gamaliel Nkurunziza – antrasis Burundžio ambasadorius akredituotas Lietuvai, reziduojantis Hagoje. Diplomatiniai Lietuvos ir Burundžio santykiai užmegzti 1993 metais. Abu ambasadoriai tą pačią dieną įteikė skiriamuosius raštus Lietuvos Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai.