ESBO Nuolatinėje taryboje Lietuva paskatino šalis imtis aktyvių veiksmų išraiškos ir žiniasklaidos laisvei užtikrinti

ESBO Nuolatinėje taryboje Lietuva paskatino šalis imtis aktyvių veiksmų išraiškos ir žiniasklaidos laisvei užtikrinti

Lapkričio 23 dieną Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Nuolatinės tarybos posėdyje Lietuvos nuolatinis atstovas prie tarptautinių organizacijų Vienoje ambasadorius Vaidotas Verba pristatė nacionaliniu lygiu taikomas priemones, kuriomis siekiama užtikrinti žurnalistų saugumą, ir paragino kitas valstybes imtis aktyvių veiksmų šioje srityje.

„Visos dalyvaujančios šalys turi imtis konkrečių žingsnių siekiant užtikrinti išraiškos ir žiniasklaidos laisvę, kuri yra mūsų bendro saugumo pagrindas“, – pabrėžė ambasadorius.

Ambasadorius V.Verba akcentavo besitęsiančio Rusijos karo prieš Ukrainą, demokratijos nuosmukio, Rusijoje ir Baltarusijoje intensyviai priimamų žiniasklaidos veiklą ribojančių priemonių keliamą grėsmę nepriklausomai žiniasklaidai ir žurnalistų saugumui.

„Politiniais motyvais grindžiami persekiojimai, represijos, neteisėti suėmimai yra toliau metodiškai naudojami siekiant užkirsti kelią bet kokiam pasipriešinimui“, – sakė ambasadorius. Jis pabrėžė, kad ESBO Žiniasklaidos laisvės atstovės veikla yra labai svarbi siekiant užtikrinti efektyvų šalių bendradarbiavimą kovoje su šiais iššūkiais.

Posėdyje ESBO Žiniasklaidos laisvės atstovė Teresa Ribeiro pristatė savo veiklos ataskaitą, akcentuodama būtinybę nepasiduoti autokratinėms tendencijoms, kurios užgniaužia demokratijos pasiekimus. Pasak atstovės, šalys turi pripažinti žiniasklaidos laisvę pagrindiniu mūsų demokratijos, o kartu ir saugumo, ramsčiu ir ieškoti būdų, kaip užtikrinti jos svarbų vaidmenį ateityje.

Lietuvoje pastaruoju metu įgyvendintos kelios iniciatyvos siekiant užtikrinti žurnalistų saugumą. Praėjusiais metais priimti teisės aktų pakeitimai numatant teisinę apsaugą nuo grėsmių, kurias kelia strateginiai ieškiniai prieš visuomenės dalyvavimą (stategic lawsuits against public participation, SLAPP), o šių metų rugsėjo 4 dieną patvirtintas pirmasis nacionalinis žurnalistų apsaugos, saugumo ir įgalinimo užtikrinimo veiksmų planas 2023–2025 metams. Lietuva taip pat teikia finansinę bei praktinę pagalbą žiniasklaidai ir nepriklausomiems žurnalistams, priverstiems siekti prieglobsčio dėl patiriamo persekiojimo ir represijų savo šalyse.

Su ESBO Žiniasklaidos laisvės atstovės ataskaita galite susipažinti čia.