G. Landsbergis: „Net ir geografiškai nuo Europos nutolusios šalys turi suprasti, kad nuo Ukrainos pergalės kare priklauso ir ekonominė plėtra, ir bendras saugumo jausmas“

G. Landsbergis: „Net ir geografiškai nuo Europos nutolusios šalys turi suprasti, kad nuo Ukrainos pergalės kare priklauso ir ekonominė plėtra, ir bendras saugumo jausmas“

Rugsėjo 19 d. Niujorke užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ES vyriausiojo įgaliotinio vardu susitiko su Malaizijos užsienio reikalų ministru Zambry Abdul Kadir.

„Siekiame, kad ir geografiškai nuo Europos nutolusios šalys suprastų, kad nuo Ukrainos pergalės kare priklauso ir ekonominė plėtra, ir bendras saugumo jausmas įvairiuose pasaulio regionuose.  ES27 šalių bendra pareiga yra išlaikyti paramos Ukrainai lyderystę ir įkvėpti tikėjimo Ukrainos pergalės svarba ES tarptautinius partnerius“, – kalbėdamas ES vardu pažymėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.

G. Landsbergis susitikimo su Malaizijos kolega metu pasidalino Lietuvos ekonominės diversifikacijos patirtimi bei pristatė visoje Europoje vykstančius pokyčius mažinant priklausomybę nuo Rusijos ir kitų autoritarinių režimų.

„Lietuva dar 1998 metais suprato, kokia didelė gali būti ekonominės ir energetinės priklausomybės nuo Rusijos kaina. Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, Lietuvos patirtis įkvėpė daugelį Europos šalių mažinti ekonominę priklausomybę nuo Rusijos ir Kinijos. Mūsų patirtis, nueitas nelengvas kelias gali būti naudingas ir kitiems regionams“, – pažymėjo G. Landsbergis.

Ministras taip pat pakvietė Malaizijos ministrą apsilankyti Lietuvoje, pasiūlė atnaujinti derybas dėl ES-Malaizijos ekonominio bendradarbiavimo susitarimo.

Malaizija yra Lietuvos partnerė Nr. 62 pagal prekybos apyvartą, ekonominiai ryšiai tarp mūsų šalių auga: 2022 m. Lietuvos eksportas į Malaiziją siekė 31 mln. Eur (+22%),  importas – 24 mln. Eur (+49%), prekybos apyvarta – 55 mln. Eur (+34%).

 ES užsienio reikalų ministrai su ES vyriausiuoju įgaliotiniu užsienio reikalams ir saugumo politikai Josep Borrell sutarė koordinuotis dėl susitikimų su trečiosiomis šalimis Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos (JTGA) paraštėse siekiant globalių partnerių paramos prioritetiniais klausimais. JTGA metu ES užsienio reikalų ministrai susitiks su 133 šalių atstovais.