Švietimo ministerijoje pirmadienį bus įteikiama Vaikų literatūros premija

Švietimo ministerijoje pirmadienį bus įteikiama Vaikų literatūros premija

Balandžio 3 dieną 15 val. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Ovalioje salėje ministrė Jurgita Šiugždinienė įteiks šių metų Vaikų literatūros premiją. Premija už kūrybos įvairovę ir mitinių būtybių atspindžius šiuolaikinėje vaikų literatūroje įteikiama rašytojai Kotrynai Zylei. Už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą ir skaitymą – viešajai įstaigai „Meno bangos“.

Kotryna Zylė

Lietuvos rašytojų sąjunga atrankai buvo pateikusi Kotrynos Zylės apsakymų knygą apie mitines būtybes „Siela sumuštinių dėžutėje“ (2021). Atrankos komisija pažymėjo itin išskirtinę šios knygos vietą šiuolaikinėje vaikų literatūroje. Rašytoja čia meistriškai sujungia praeities paveldą su dabarties realijomis ir atveria naują pasaulio pažinimo erdvę.

Autorė pasitelkia mitologiją, tačiau priartina ją prie šiuolaikinio pasaulio, prie paties vaiko tikrovės. Mitinės būtybės veikia šių dienų vaiko kasdienybėje: miesto baseine, troleibuse,  daugiabučio kieme.

Dar viena jos knyga, už kurią skiriama premija, – „Geriausia diena“. Tai neįprastos formos paveikslėlių knygelė apie du viename daugiaaukštyje gyvenančius vaikus ir jų emocijas. Komisija išskyrė subtilų tekstą ir išraiškingas iliustracijas, kurias sukūrė Inga Dagilė.

„Meno bangos“

Ignaliniečių viešoji įstaiga „Meno bangos“ (vadovas Marius Kraptavičius, projektų vadovė Gintarė Adomaitytė), komisijos nuomone, išskirtinis reiškinys, pirmenybę teikiantis regionų vaikų ir paauglių švietimui ir skaitymo skatinimui. „Meno bangos“ vaikams sistemingai organizuoja įvairius renginius, susitikimus su menininkais, savo interneto svetainėje aktyviai skelbia straipsnius kultūros, literatūros ir kitų meno formų temomis bei aktualijomis.

2022 m. su Lietuvos kultūros tarybos parama buvo įsteigta nauja rubrika „Apie knygas mažiems ir jauniems“. Svetainėje rašantys autoriai skiria dėmesio tiek pačioms knygoms, tiek vertėjams, tiek autoriams. Išskirdama „Meno bangų“ veiklą ir išrinkdama šią įstaigą laureate, komisija pažymėjo, kad ji reprezentuoja Lietuvos kultūrinį gyvenimą ir aktualijas už didmiesčių ribų, o tai labai svarbi ir reikalinga misija. 

Vaikų literatūros premiją yra įsteigusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Šia premija norima paskatinti, kad rastųsi daugiau kokybiškų kūrinių vaikams ir paaugliams, taip pat norima įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų, asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.

Premija teikiama kasmet, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną. Premija – 100 BSI (bazinė socialinė išmoka), t. y. 4900 Eur.

Šios premijos laureatais yra tapę Kęstutis Kasparavičius, Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Violeta Palčinskaitė, Ignė Zarambaitė, dailininkė Zofija Vainilaitienė, Tomas Dirgėla ir daugelis kitų vaikų literatūros rašytojų, skaitymo skatintojų ir populiarintojų.