JAV parama Lietuvos ugniagesiams gelbėtojams – renovuojamos gaisrinės ir aprūpinama modernia įranga

JAV parama Lietuvos ugniagesiams gelbėtojams – renovuojamos gaisrinės ir aprūpinama modernia įranga

Birželio 27 d. iškilmingai atidarytas atnaujintas Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 1-osios komandos pastatas. Renovacija buvo atlikta Jungtinių Amerikos Valstijų Gynybos departamento lėšomis. Darbų vertė –  daugiau kaip pusė milijono JAV dolerių. 

Iškilmingame renovuotos gaisrinės atidaryme dalyvavo  JAV ambasadorius Robert S. Gilchrist, JAV gynybos departamento atstovai Stephen Chu,  Daniel McFarland, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius Saulius Greičius. 

„JAV ambasada tęsia paramą priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo infrastruktūros gerinimui visoje Lietuvoje. JAV Valstybės departamento, Gynybos departamento ir Lietuvos vidaus reikalų ministerijos bendradarbiavimo dėka, nuo 2019 m. atlikta darbų už maždaug 4,3 mln. JAV dolerių“, – renginio metu kalbėjo JAV ambasadorius Robert S. Gilchrist. – Šie modernizavimo projektai ir toliau kurs sąlygas ugniagesiams gelbėtojams veiksmingiau atlikti savo tarnybą saugant Lietuvos gyventojus visoje šalyje.  Iki šiol, pagal šią JAV finansuojamą Humanitarinės pagalbos programą, jau renovuota Panevėžio priešgaisrinio gelbėjimo tarnyba, o Šalčininkų bei Kalvarijos tarnybų renovacijų projektai eina link pabaigos. Ši programa taip pat suteikia galimybę renovuoti ir Švenčionių bei Skuodo priešgaisrinio gelbėjimo tarnybas. Ambasada atrinko gaisrinę Biržuose, kaip sekantį renovacijos projektą, kurio finansavimui ir įgyvendinimui 2024 m. iš viso skirs 700 tūkst. JAV dolerių.“

„Esame dėkingi už nuolatinę ir svarią Jungtinių Amerikos Valstijų paramą mūsų šalies ugniagesiams gelbėtojams. Džiugu, kad glaudaus bendradarbiavimo su JAV ambasada Lietuvoje dėka renovuotas Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 1-osios komandos pastatas, atnaujinimo sulauks ir dar penkios šalies gaisrinės. Šis sėkmingas bendradarbiavimas ne tik pagerins ugniagesių darbo sąlygas, bet ir prisidės prie dar didesnio visuomenės saugumo gelbstint mūsų žmonių gyvybes“, – pažymėjo vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius.

„Parama, kurią suteikė JAV, reikalinga ir labai svari, nes ji ne tik keičia ugniagesių gelbėtojų darbo sąlygas, bet ir stiprina mūsų tarnybą ir jos parengtį bei padeda užtikrinti gyventojų saugumą, – sako  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Saulius Greičius. – Visos ugniagesių bendruomenės vardu dėkoju už tai, kas jau yra įgyvendinta. Džiaugiuosi, kad geri pokyčiai laukia ir kitų gaisrinių. Gerėjančios darbo sąlygos bei gauta ugniagesiams gelbėtojams skirta įranga atlieps mūsų pareigūnų lūkesčius, kurie yra labai svarbūs užtikrinant gyventojų saugumą.“
JAV ambasadoriui Robert S. Gilchrist buvo įteiktas departamento direktoriaus apdovanojimas.  

Ugniagesiai džiaugiasi, kad modernizuojant pastatą buvo apšiltintas 1-osios komandos garažas, jame įrengta ventiliacija, naujai uždengtas stogas, atnaujinta šildymo sistema, įrengta transporto priemonių plovykla, atnaujintos grindys, sienos, lubos ir apšvietimas. 

Remonto metu buvo sutvarkytos ir budinčiosios pamainos poilsio, sporto ir pagalbinės patalpos, naujai įrengtos persirengimo patalpos. Taip pat įrengti ir miegamieji kambariai bei buitinės patalpos ugniagesėms gelbėtojoms. Po renovacijos pagerėjo ugniagesių gelbėtojų darbo ir poilsio sąlygos.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento bendradarbiavimas su kolegomis iš JAV užsimezgė 2007 m. Per tą laiką Departamento atstovai turėjo galimybę dalyvauti pratybose JAV, vyko seminarai ir vizitai. 2021 m. rudenį Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą pasiekė Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės vadovybės Europoje  skirta paramos siunta Lietuvos ugniagesiams gelbėtojams. Bendra šios paramos siuntos vertė, kurioje buvo ugniagesių gelbėtojų apranga, įranga bei poilsio patalpų įrengimo reikmenys, – daugiau kaip 500 tūkst. JAV dolerių. 

Ši parama vykdoma vadovaujantis JAV Gynybos departamento Humanitarinės pagalbos programa. Lietuvos ugniagesiai aprūpinami nauja, modernia įranga, įvairiais įrankiais, generatoriais, palapinėmis, namų apyvokos daiktais ir kt. Šios priemonės pagerins bendrus ugniagesių pajėgumus bei padės greičiau reaguoti į iškvietimus.

Amerikiečių  paramos dėka jau prasidėjo dar dviejų šalies gaisrinių – Marijampolės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Kalvarijos komandos ir Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos renovacija. Planuojama, kad šiemet bus pradėta ir Skuodo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pastato renovacija. JAV inžinieriai jau lankėsi šioje gaisrinėje, įvertino pastato ir patalpų būklę. 

Su Jungtinių Amerikos Valstijų pagalba ateityje numatoma modernizuoti ir Švenčionių bei Biržų priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų pastatus.