Jaukūs ir saugūs, suteikiantys galimybę žmonėms su negalia žengti svarbius žingsnius savarankiškumo link – tokių grupinio gyvenimo namų atidaryme Lentvaryje šiandien dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Jie pirmieji Lietuvoje, kuriuos „nuo pamatų iki paslaugų“ įsteigė nevyriausybinė organizacija – Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“. Šiuose namuose įsikurs 10 gyventojų, jais rūpinsis socialinis darbuotojas bei keli individualios priežiūros darbuotojai.
Pasak ministrės, sėkmingai judame į priekį kurdami alternatyvias institucinei globai paslaugas, suteikdami galimybę žmonėms su negalia gyventi namų aplinkoje, dalyvauti vietos bendruomenių gyvenime.
„Visų mūsų pastangomis plečiasi alternatyvių paslaugų institucinei globai žemėlapis. Tai didžiulis pasiekimas mūsų visuomenei, rodantis, jog bręstame, jog pagaliau esame pasirengę naujai besikuriančiai kaimynystei. Pasirinkę žmonėms su negalia kurti namus, o ne institucijas, neabejoju, esame teisingame kelyje. Grupinio gyvenimo namai Lentvaryje – puikus pavyzdys, kaip prie to gali prisidėti nevyriausybinis sektorius, įgyvendinęs tokį projektą nuo pradžios iki pabaigos. Tai ypatingai svarbus ir sveikintinas indėlis. Tikiu ir viliuosi, kad šiuo pavyzdžiu paseks ir daugiau savivaldybių, kurios nevyriausybines organizacijas įtrauks kaip lygiavertes partneres, ir ateityje galėsime džiaugtis dar ne vienu tokiu projektu“, – sako Monika Navickienė.
Grupinio gyvenimo namai Lentvaryje įkurti panaudojus Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas. Bendra projekto vertė – beveik 685 tūkst. eurų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad Lietuvoje kuriami grupinio gyvenimo namai – vienas institucinės globos pertvarkos elementų. Grupinio gyvenimo namuose gyvena iki 10 žmonių, kuriems visą parą reikalingos socialinės globos paslaugos. Šių namų gyventojams socialinės, sveikatos priežiūros, užimtumo, švietimo, kultūros ir kitos paslaugos organizuojamos ir teikiamos bendruomenėje.
2023 m. pabaigoje šalyje veikė 53 grupinio gyvenimo namai, kuriuose gyveno 462 žmonės. Šių metų viduryje tokių namų turėtų būti apie 100, juose gyvens apie 900 žmonių su negalia. Iki 2030 m. šalies savivaldybės planuoja įkurti dar apie 80 grupinio gyvenimo namų.
Šiuo metu daugiausia grupinio gyvenimo namų yra Kaune. Plėtrą šioje savivaldybėje įgyvendino SADM priklausantis Socialinės globos centras „Vija“. Nemažą dalį grupinio gyvenimo namų plėtros projektų įgyvendina ir Adakavo socialinių paslaugų namai, esantys Tauragės rajone.
Nemažiau svarbi yra apsaugoto būsto paslaugų plėtra – tai taip pat yra viena su apgyvendinimu susijusių, institucinei socialinei globai alternatyvių paslaugų žmonėms su psichikos ir (ar) intelekto negalia. Apgyvendinimo apsaugotame būste paslauga – gyvenamojo būsto, esančio bendruomenėje, o ne institucijoje, suteikimas žmogui, siekiant ugdyti jo savarankiško gyvenimo, socialinius įgūdžius. Įprastai apsaugotuose būstuose gyvena ne daugiau nei du žmonės su negalia, kuriems reikalinga ne tokia intensyvi socialinių paslaugų srities darbuotojų pagalba kaip grupinio gyvenimo namuose.
Šiuo metu apsaugotuose būstuose šalyje gyvena apie 200 žmonių. Iki 2030 m. šalies savivaldybės planuoja įsigyti 255 apsaugotus būstus, kuriuose galės gyventi 523 žmonės su negalia. Apsaugoto būsto paslauga yra gana nauja ir skatintina, tačiau jos poreikis mažai atpažįstamas savivaldos lygiu, todėl labai svarbu kreiptis dėl šios paslaugos suteikimo į gyvenamosios vietos savivaldybes.