Ministras G. Landsbergis ESBO posėdyje: „Negalime leisti agresorei diktuoti mūsų darbotvarkės ir pažeisti mūsų principų“

Ministras G. Landsbergis ESBO posėdyje: „Negalime leisti agresorei diktuoti mūsų darbotvarkės ir pažeisti mūsų principų“

Rugsėjo 26 d. neeiliniame Europos Saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Nuolatinės tarybos posėdyje dalyvavęs Lietuvos užsienio reikalų ministras G. Landsbergis griežtai pasmerkė Rusijos tebevykdomą agresiją prieš Ukrainą ir kritikavo Rusiją savo veiksmais paralyžiavusią ESBO veiklą. 

„Valstybei, kuri veikia visiškai nepaisydama mūsų vertybių, negalima leisti diktuoti mūsų darbotvarkės ir pažeisti mūsų principų“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Ministras G. Landsbergis pabrėžė, kad ESBO šalys turi atsispirti šantažui ir duoti griežtą atkirtį agresorei.

Rusijai blokuojant ESBO sprendimus, organizacijos šalys turi rasti būdą, kaip patvirtinti 2024 metais pirmininkausiančią šalį, taip pat nuspręsti dėl ESBO generalinės sekretorės ir trijų autonominių institucijų vadovų mandato atnaujinimo bei patvirtinti organizacijos biudžetą.

Ministras išreiškė Lietuvos paramą Estijai, pateikusiai savo kandidatūrą pirmininkauti ESBO 2024 metais. „Estija yra puikiai pasiruošusi vadovauti organizacijai šiais audringais laikais“, – sakė Ministras. Jis taip pat parėmė ESBO generalinės sekretorės ir trijų autonominių institucijų vadovų mandato atnaujinimą. „Akivaizdu, kad nė vienas klausimas negali būti Rusijos šantažo įkaitu. Neturime reikalauti palaiminimo iš šalies, kuri yra nusiteikusi sužlugdyti šią organizaciją“, – pabrėžė Ministras.

Ministras G. Landsbergis savo kalboje siūlė pergalvoti ESBO veikimo metodus, įskaitant sprendimų priėmimą konsensusu, ir pašalinti Rusiją iš ESBO šalių tarpo.

Ministras ragino ESBO aktyviai ginti Helsinkio baigiamajame akte įtvirtintus pamatinius ESBO principus, kuriuos Rusija toliau begėdiškai laužo – suverenumą, teritorinį integralumą, sienų neliečiamumą, jėgos nenaudojimą. ESBO, didžiausia regioninė saugumo organizacija, sukurta spręsti visapusiško saugumo ir stabilumo, žmogaus teisių, ekonomikos ir aplinkosaugos klausimus regione, apimančiame 57 Europos ir Centrinės Azijos valstybes, susiduria su egzistenciniais iššūkiais dėl Rusijos obstrukcinių veiksmų.

Ministro G. Landsbergio kalba neeiliniame ESBO Nuolatinės Tarybos posėdyje