Ministras G. Landsbergis: Rusijos veiksmai reikalauja ženkliai stiprinti atgrasymui skirtas pajėgas NATO rytų flange

Ministras G. Landsbergis: Rusijos veiksmai reikalauja ženkliai stiprinti atgrasymui skirtas pajėgas NATO rytų flange

Birželio 8 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Paryžiuje dalyvavo Prancūzų tarptautinių santykių instituto (Institut français des relations internationales) rengtoje diskusijoje apie NATO viršūnių susitikimo Vilniuje prioritetus. Kaip ir Madrido susitikimo metu, pasak G. Landsbergio, gynyba ir atgrasymas bus Lietuvos pagrindinis prioritetas.

„Po 15 mėnesių besitęsiančio žiauraus Rusijos karo prieš Ukrainą ir po vienerių metų Madrido viršūnių susitikimo – saugumo padėtis rytų flange nepagerėjo. Rusija ruošiasi ilgalaikei konfrontacijai su NATO, o jos agresyvi laikysena reikalauja akivaizdžiai sustiprinti kolektyvinį atgrasymą ir gynybos pajėgumus”, – diskusijoje teigė G. Landsbergis.

Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, Ukraina jau keturiolika metų laukė atsakymo iš NATO.

„Ilgalaikės paramos Ukrainai užtikrinimas yra gyvybiškai svarbus, tačiau negalime to vadinti saugumo garantijomis. Vienintelės patikimos saugumo garantijos, galinčios atgrasyti Rusiją, yra narystė NATO ir 5-asis straipsnis. Jau laikas aiškiai pasakyti Ukrainai, kaip ir kada ji gali prisijungti prie Aljanso – miglotų pažadų dalijimo metas turėtų baigtis“, – susitikimo metu sakė G. Landsbergis.

Ministras pabrėžė, kad Švedijos narystė iki NATO viršūnių susitikimo Vilniuje taip pat būtų vienas iš sėkmės parametrų.

„Suomijos narystė NATO – istorinis pasiekimas mūsų bendram saugumui. Tikimės, kad Turkija ir Vengrija užbaigs Švedijos narystės ratifikavimo procesą ir Vilniuje surengsime 32 sąjungininkių viršūnių susitikimą”, – sakė G. Landsbergis.