Ministrė A. Bilotaitė: Baltijos šalys ir Lenkija yra pasirengusios bendram atsakui grėsmėms pasienyje

Ministrė A. Bilotaitė: Baltijos šalys ir Lenkija yra pasirengusios bendram atsakui grėsmėms pasienyje

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė Varšuvoje susitiko su Lenkijos, Latvijos ir Estijos vidaus reikalų ministrais. Šalys aptarė esamą saugumo situaciją prie išorinės Europos Sąjungos (ES) sienos, taip pat bendrų veiksmų mechanizmą galimam dalies ar visų sienos kirtimo punktų su Baltarusija uždarymui.

„Baltijos šalių ir Lenkijos bendra pozicija ir ryžtas reaguoti, siekiant apsaugoti išorinę ES sieną yra aiškus signalas priešiškiems režimams. Sutarėme, kad kiekvienos iš mūsų šalių nacionalinio saugumo interesai pasienyje bus ginami kaip visų mūsų bendras interesas“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.

Ministrai tarėsi dėl kriterijų, kuriais vadovaujantis būtų priimamas ir atšaukiamas sprendimas dėl sienų uždarymo arba judėjimo ribojimo. Taip pat aptarė galimas išimtis, kurias numato tarptautiniai įsipareigojimai – tame tarpe ir Baltarusijos opozicijos atstovams. Šalių sienos apsaugos vadai jau sutarė dėl bendrų veiksmų, jei ateityje tektų priimti sprendimą uždaryti sieną. 

Ministrė A. Bilotaitė pabrėžė, kad grėsmės pasienyje niekur nedingo, jos nuolatinės – tai Baltarusijos režimo organizuojama neteisėta migracija, „Wagner“ teroristinės grupuotės dislokavimas Baltarusijoje ir vis dažnesnės provokacijos prie ES išorinės sienos. Jos teigimu, šioje sudėtingoje saugumo situacijoje būtinos grėsmių lygį atitinkančios priemonės, o jų veiksmingam įgyvendinimui neabejotinai reikalingas regioninis sprendimas. Ministrė pasiūlė šalims surengti stalo pratybas ir praktikoje išbandyti šalių institucijų pasirengimą, bendrai reaguojant į galimus incidentus. 

Ministrė susitikime teigė, jog artimiausiu metu Lietuvos Vyriausybei bus teikiamas siūlymas dėl dar 2 pasienio kontrolės punktų pasienyje su Baltarusija uždarymo, siekiant sutelkti daugiau pareigūnų pasienyje ir taip geriau valdyti saugumo grėsmes. Ji pabrėžė, kad tai taip pat padės efektyviau kovoti su kontrabanda. 

Siekiant užtikrinti nacionalinį saugumą, Lietuva jau ėmėsi priemonių – maksimaliai sustiprinta sienos apsauga, uždaryti du iš šešių pasienio punktai, patvirtintas ir pratybose su kariuomene patikrintas Sienos priedangos planas.

Bendra Lenkijos ir trijų Baltijos šalių pozicija (anglų kalba).