Ministrė A. Bilotaitė: būtina didinti medicinos paslaugų pareigūnams skaidrumą

Ministrė A. Bilotaitė: būtina didinti medicinos paslaugų pareigūnams skaidrumą

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė VRM Medicinos centre kartu su statutinių įstaigų, pareigūnų profesinių sąjungų ir kitų institucijų atstovais bei ekspertais aptarė būtinybę didinti medicinos paslaugų skaidrumą, jų prieinamumą pareigūnams.

Anot ministrės A. Bilotaitės, vidaus reikalų sistemos pareigūnų sveikata yra ministerijos prioritetas. Pareigūnams reikalingos maksimaliai skaidrios ir laiku suteikiamos sveikatinimo paslaugos – profilaktinės,  gydymo ir reabilitacijos.

„Tyrimai rodo, kad sveikatos apsaugos sritis yra įvardijama, kaip viena labiausiai korumpuotų. Pareigūnai kol kas apie galimai neskaidriai teikiamas sveikatos ir reabilitacijos paslaugas kalba tik puse lūpų. Medicinos centras turi skirti ypatingą dėmesį sveikatos patikrinimo ir reabilitacijos paslaugų skyrimo skaidrumui”, – teigia ministrė A. Bilotaitė.

Pasak ministrės, taip pat būtina sudaryti galimybes pareigūnams saugiai pranešti apie neskaidrias veiklas, su kuriomis susiduriama. Papildomai turi būti parengiamos anketos, kurias anonimiškai galėtų užpildyti Medicinos centro klientai.

Nors atsparumo korupcijai lygis Medicinos centre yra aukštas (0,89 balo, kai maksimalus –1), tačiau neužtenka vykdyti tik tų antikorupcinių priemonių, kurios privalomai numatytos teisės aktuose.

VRM Medicinos centrui reikalingi šiuolaikiški rizikų valdymo įrankiai, kurie užtikrintų, kad čia dirbantys specialistai tinkamai reaguotų bei praneštų teisėsaugos institucijoms apie bandymus daryti neteisėtą poveikį, aktyviau bendrautų su statutinių įstaigų imuniteto padaliniais.

Stengiantis sudaryti sąlygas operatyviau pranešti apie galimus korupcijos atvejus įstaigoje, planuojama matomose vietose skelbti QR kodus, kurie padėtų operatyviai apie tai informuoti atsakingas institucijas.

2022 m. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko pareigūnų medicininės reabilitacijos teisinio reguliavimo ir registracijos reabilitacijos įstaigose teisinio reguliavimo antikorupcinį vertinimą. Į STT teiktus pasiūlymus buvo atsižvelgta.

Susitikime taip pat praktine patirtimi ir įžvalgomis dalijosi Vilniaus universiteto ligoninės Santarų klinikų ir „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atstovai.

Šiuo metu kuriamas ir naujas pareigūnų reabilitacijos modelis, kuris, tikimasi, užtikrins geresnį šių paslaugų prieinamumą. Planuojama, kad įvykdžius rekonstrukcijos darbus naujose VRM Medicinos centro Trakų filialo patalpose per metus bus galimybė suteikti reabilitacijos paslaugas iki 2 500 pareigūnų.