Žemės ūkio ministerijoje ir Nacionalinėje mokėjimo agentūroje šią savaitę lankosi Moldovos ekspertų delegacija. Moldovą, turinčią ES kandidatės statusą, domina Lietuvos stojimo į ES patirtis.
Lietuvoje viešintys Moldovos ekspertai dalyvauja Nacionalinės mokėjimo agentūros įgyvendinamame Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos programos projekte „Moldovos ir Sakartvelo žemės ūkis ir kaimo plėtra – administracinių ir institucinių gebėjimų stiprinimas eurointegracijos srityje“.
Moldovai labai aktualus šalies teisės aktų suderinimas su ES teise. Pasak moldoviečių, Lietuva yra sektinas pavyzdys ugdant administracinius gebėjimus, kuriant institucijas, kad integracijos procesai vyktų sklandžiai.
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas yra Moldovos žemės ūkio sektoriaus mentorių grupės, kuri teikia pagalbą Moldovai jos stojimo į ES procese, narys. Ši grupė sudaryta iš įvairių ES šalių narių atstovų.
Žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas susitikime pabrėžė, kad Lietuva išlieka patikima partnere ir tvirta europinio Moldovos kelio rėmėja. „Mūsų šalis taip pat praėjo nelengvą reformų kelią ir yra pasirengusi teikti Moldovai visokeriopą paramą įgyvendinant reformas ir stiprinant institucijas ekspertinėmis žiniomis“, – teigė V. Abukauskas.
Žemės ūkio ministerijos specialistai Moldovos kolegoms pristatė ŽŪM struktūrą, strateginį veiklos planą, Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą, Europos žuvininkystės fondą, pasidalino stojimo į ES patirtimi, apžvelgė bendradarbiavimą su šia šalimi.
Nors prekyba žemės ūkio ir maisto produktais su Moldova nėra intensyvi, tačiau ji auga. Pernai žemės ūkio ir maisto produktų eksportas į šią šalį buvo dvigubai didesnis nei 2021 m. ir sudarė 8,8 mln. EUR. Eksporto struktūroje pagal šalis Moldova buvo 59 vietoje iš 152 eksporto partnerių.
Pernai importas iš Moldovos sudarė 6,1 mln. EUR (54,2 proc. daugiau nei 2021 m.). Importo struktūroje pagal šalis Moldova buvo 40 vietoje tarp 128 šalių.