Paryžiuje pristatyta išskirtinė Viktoro Binkio tapybos ir grafikos paroda „NatūraTopija“

Paryžiuje pristatyta išskirtinė Viktoro Binkio tapybos ir grafikos paroda „NatūraTopija“

Lapkričio 14 dieną Lietuvos ambasadoje Prancūzijoje pristatyta garsaus dailininko, skulptoriaus ir fotografo Viktoro Binkio tapybos ir grafikos paroda „NatūraTopija“.

Parodos atidaryme dalyvavo Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Nerijus Aleksiejūnas, kuris pasveikino V. Binkį ir parodos kuratorę Laurą Vaišnorę į Paryžių atvežusius lietuviškų ir prancūziškų spalvų kupinus tapybos darbus.

„Ši paroda sujungia Lietuvą ir Prancūziją per tas pačias spalvas, parodydama mūsų šalių bendrumą“, – sakė N. Aleksiejūnas.

Prancūzijos sostinėje lietuvių menininkas parodos lankytojus pakvietė į sodriomis spalvomis užpildytą ir lūžtančiomis formomis transformuotą pasaulį. V. Binkio tapybos darbuose vaizduojamas Lietuvos ir Prancūzijos peizažas. Paveiksluose susitinka tikrovė ir abstrakcija, jaučiama magiška jėga, paveikumas ir didybė. Tapytojo kūryboje galima įžvelgti įvairių modernizmo krypčių įtaką. Užčiuopiami fovizmo, ekspresionizmo, kubizmo elementai.

Lietuvos ambasadoje Prancūzijoje eksponuojamoje parodoje paliečiamos trys temos, atspindinčios skirtingus V. Binkio tapybos periodus ir stilius: miestas be miestiečių, Lietuvos ir Prancūzijos spalvos bei distorsijos. Pirmosios parodos dalies paveiksluose vaizduojami miesto peizažai, kuriuose atspindima švari estetika, randamos ryškios ir tiesios linijos. Dominuoja senamiesčio ir uosto motyvai, kuriuose nėra žmonių, bet kurie kviečia parodos lankytoją tapti peizažo dalimi ir užpildyti tikslingai menininko paliktą tuščią erdvę.

„Aš noriu, kad paveikslas būtų suvokiamas estetiškai, ramybėje, per spalvos ir kompozicijos harmoniją. Nereikia trukdžių, kuriuos sukelia žmogaus buvimas. Nes tada atsiranda visiškai kitas žiūrovo lūkestis ir patirtis“, – teigia tapytojas V. Binkis.

Prancūzijos ir Lietuvos spalvų kūriniuose menininkas fokusuojasi į centrinį planą ir kviečia tyrinėti išraiškingą bei ryškų kraštovaizdį. Distorsijų dalyje vyrauja abstrakcija. Čia randami tobuli mechanizmai, kurie atspindi menininko fobijas ir nerimą, išryškėjusius Covid pandemijos laikotarpiu ir iškėlusius į paviršių egzistencinius klausimus apie pasaulio trapumą ir trūkumus, kurie atsiranda net ir tobuliausiuose mechanizmuose.

Poeto Kazio Binkio anūkas V. Binkis studijavo fiziką Vilniaus universitete ir tapybą Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 1988 m. surengė apie 30 asmeninių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Menininkas buvo pasukęs į skulptūrą ir fotografiją, tačiau visada sugrįždavo į tapybą. V. Binkis yra sukūręs savitą stilių, kuris žavi siautėjančia spalvų gama ir lūžtančiomis formomis.

Viktoro Binkio paroda „NatūraTopija“ Lietuvos ambasadoje Prancūzijoje eksponuojama nuo 2023 m. lapkričio 14 d. iki gruodžio 22 d.