Švelniosios galios indekse – Lietuvos šuolis į viršų

Švelniosios galios indekse – Lietuvos šuolis į viršų

Naujausias Švelniosios galios indekso („Global Soft Power Index”) tyrimas parodė, kad kryptinga Lietuvos diplomatija pasiekė puikių rezultatų stiprindama tarptautines partnerystes.

Pasaulinis Švelniosios galios indeksas apima daugybę priemonių, kurių visuma leidžia subalansuotai ir visapusiškai įvertinti valstybių vaidmenį, reputaciją ir įtaką pasaulinėje arenoje. 

Per metus Lietuva bendroje tyrimo lentelėje pakilo per 27 vietas: šiais metais užėmė 60 vietą, 2022 metais – 87 vietą.

Vienas didžiausių šuolių pasiektas tarptautinių santykių kategorijoje. Ją sudaro trys rodikliai: įtaka diplomatiniuose sluoksniuose, pagalba kitoms šalims, geri santykiai su kitomis šalimis. Šioje kategorijoje Lietuva pakilo į 37 vietą, nors 2022 metais užėmė tik 87.

Lietuvos pastangos telkiant pagalbą Ukrainai ir jos žmonėms, parama demokratijai pasaulyje taip pat buvo pastebėti. Dar vienas didelis žingsnis žengtas žmonių ir vertybių kategorijoje – Lietuva iš 106 pakilo į 54 vietą. Šios kategorijos rodikliai žymi žmonių dosnumą, draugiškumą, patikimumą toleranciją bei įtraukumą.

Švelniosios galios indekso tyrimas atspindi daugiau nei 110 tūkstančių respondentų iš 100 šalių nuomonę, vertinant šalies žinomumą, reputaciją, įtaką bei rezultatus įgyvendinant aštuonis pagrindinius švelniosios galios rodiklius: verslą ir prekybą, valdymą, tarptautinius santykius, kultūrą ir paveldą, žiniasklaidą ir komunikaciją, švietimą ir mokslą, žmones ir vertybes, tvarią ateitį.