Užsienio reikalų ministerijoje paminėta tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena

Užsienio reikalų ministerijoje paminėta tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena

Vasario 5 dieną ministerijoje įvyko Tarptautinei Holokausto atminimo dienai skirtas renginys. Renginio viešnia – Kaune gimusi Holokaustą išgyvenusių tėvų dukra Ya‘arit Glezer – Krakinovsky, kurios tėvas Pinchas Krakinovsky buvo vienas iš istorinio pabėgimo iš Kauno IX forto 1943 m. organizatorių. Renginyje kalbėjo užsienio reikalų viceministras Jonas Survila,  Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, grojo violončelininko Glebo Pyšniako ir smuikininkės Dalios Dėdinskaitės duetas. Renginį moderavęs buvęs ilgametis Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorius Miša Jakobas skaitė ištraukas iš Holokaustą išgyvenusių žmonių atsiminimų.

Viceministras Jonas Survila išreiškė pagarbą Holokausto aukų atminimui Lietuvos žydų poetės, 1941 m. sušaudytos baltaraiščių, Matildos Olkinaitės eilėraščiu „Žodis“. Ya‘arit Glezer – Krakinovsky pasidalino savo tėvo atsiminimais apie jo ir dar 63 Kauno IX forto kalinių, kurie forte buvo priversti kasti nužudytų kalinių palaikus ir deginti laužuose, taip slepiant nacių nusikaltimus, pasirengimą pabėgimui, pabėgimą ir tolesnį jų likimą.

Tarptautinė Holokausto atminimo diena pasaulyje minima nuo 2005 metų, kai Jungtinės Tautos priėmė rezoliuciją, smerkiančią diskriminaciją, prievartą religiniu ar etniniu pagrindu ir atmetančią Holokausto neigimą. Rezoliucija taip pat paskelbė sausio 27-ąją Tarptautine Holokausto aukų atminimo diena – būtent šią dieną buvo išlaisvinti likę gyvi Aušvico-Birkenau (Osvencimo) koncentracijos stovyklos kaliniai.