Ministras G. Landsbergis: Svarbu sukurti veiksmingas priemones, skirtas reaguoti į ekonominę prievartą

Ministras G. Landsbergis: Svarbu sukurti veiksmingas priemones, skirtas reaguoti į ekonominę prievartą

Vasario 1-2 dienomis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dalyvauja Briuselyje vykstančiame Europos Sąjungos Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono užsienio reikalų ministrų forume. Ministras diskusijoje apie geopolitinius ir saugumo iššūkius Indijos ir Ramiojo vandenynų regione teigė, kad, siekdami sumažinti strateginę priklausomybę ir ištaisyti prekybos disbalansą, neturime kito pasirinkimo, kaip tik skatinti tiekimo grandinių diversifikaciją ir didinti ekonominį atsparumą.

„Lietuva, susidūrusi su ekonomine prievarta, išmoko karčią istorinę pamoką. Nuo pirmųjų atgautos nepriklausomybės dienų Rusija siekė palaužti mūsų ryžtą ekonomine blokada ir kitomis spaudimo taktikomis, tokiomis kaip netikėtas naftotiekių remontas, aukštos dujų kainos, dirbtiniai Lietuvos eksporto ribojimai, krovinių gabenimo kliūtys. Ekonominė prievarta buvo įmanoma tol, kol nepasiekėme ekonominės ir energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos. Dėl šių priežasčių mūsų pastangos buvo sutelktos į ilgalaikes strategijas, skirtas pagerinti ekonominį atsparumą, stiprinti energetinį saugumą ir diversifikuoti eksporto rinkas”, – teigė G. Landsbergis.

Ministras pabrėžė, kad norint užtikrinti Indijos-Ramiojo vandenynų regiono klestėjimą reikia kurti atsparesnę ekonomiką, kuri yra mažiau pažeidžiama prievartos ir kitų iššūkių.

G. Landsbergis taip pat pristatė Lietuvos Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono strategiją bei veiksmų planą, kuriuo siūlo šio regiono šalims kartu dalyvauti tarptautinių formatų iniciatyvose dėl taisyklėmis grindžiamos pasaulio tvarkos stiprinimo.

„Lietuva neseniai priėmė pirmąją Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono strategiją ir yra tvirtai pasiryžusi naudotis naujomis galimybėmis regione, ypač tokiuose sektoriuose kaip elektronika, biotechnologijos, lazeriai ir atsinaujinanti energija. Be to, sustiprinome savo diplomatinį buvimą atidarydami ambasadas Australijoje, Pietų Korėjoje, Singapūre ir prekybos atstovybę Taipėjuje“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.