Valstybės kontrolės išvadose įvardintas neracionalus mokyklų tinklas turi įtakos ir švietimo finansavimui, ir kokybei

Valstybės kontrolės išvadose įvardintas neracionalus mokyklų tinklas turi įtakos ir švietimo finansavimui, ir kokybei

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija tikisi, kad Valstybės kontrolės išvados dėl neracionalaus mokyklų tinklo paskatins savivaldybių politikus priimti reikiamus sprendimus. Šiandien paskelbtose audito išvadose Valstybės kontrolė atkreipia dėmesį į mokyklų tinklo problemą ir su ja susijusius švietimo finansavimo klausimus. Mažose mokyklose sudėtinga mokiniams užtikrinti kokybišką ugdymą, o mokytojams sudaryti optimalų darbo krūvį, kuris lemia ir darbo užmokesčio dydį.

Kaip teigiama Valstybės kontrolės ataskaitoje, mokyklų tinklas dar nėra racionalus, nustatyta ir neleistinų klasių jungimo atvejų, o pačios mokyklų tinklą formuojančios savivaldybės ne visada prisideda prie mažų klasių finansavimo reikiama suma.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena, kad pareiga savivaldybėms prisidėti savo lėšomis prie mažų klasių finansavimo šių metų pradžioje yra įtvirtinta Švietimo įstatyme. Nuo ateinančių mokslo metų, suformavus per dideles klases, finansavimas savivaldybėms bus mažinamas.

ŠMSM, atsižvelgdama į Valstybės kontrolės išsakytus nuogąstavimus dėl mokytojų darbo užmokesčio augimo, užtikrina, kad šiais metais vidutinis pedagogų darbo užmokestis sieks 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio ir esant poreikiui bus nuo rudens didinamas sparčiau. 

„Laikysimės įsipareigojimo, užfiksuoto kolektyvinėje šakos sutartyje su profesinėmis sąjungomis bei parlamentinių partijų sutarime dėl švietimo, ir nuo rugsėjo 1 d. pedagogų atlyginimus didinsime tiek, kad mokytojų vidutinis darbo užmokestis pasiektų 130 proc. šalies VDU. Ištekliai tam bus surasti, nes galimybės prireikus skirti papildomą finansavimą buvo numatytos tvirtinant biudžetą“, – sako Monika Navickienė, socialinės apsaugos ir darbo ministrė, laikinai einanti švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas.

Didinant atlyginimus nuo rugsėjo, bus atsižvelgta į faktinius 2023 m. duomenis apie mokytojų vidutinį darbo užmokestį ir į birželio mėnesį planuojamas paskelbti aktualiausias šalies VDU augimo prognozes.

Šiandien paskelbtoje audito ataskaitoje Valstybės kontrolė pažymėjo, kad  šalies ekonominė raida ir vidutinio darbo užmokesčio pokyčiai lemia tai, kad fiksuotą valstybės įsipareigojimą dėl 130 proc. mokytojų darbo užmokesčio santykio su šalies vidutiniu darbo užmokesčiu pasiekti 2024 m. reikia daugiau išteklių, nei prognozuota.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. pedagogų atlyginimai augo vidutiniškai 10 proc. Taip pat suplanuota didinti darbo užmokestį nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. ne mažiau kaip 10 proc., arba tiek, kad siektų 130 proc. VDU. Pagal dabartines prognozes, rudenį mokytojų atlyginimai būtų keliami 14,5 proc.