Viceministras M. Adomėnas: matome Rusijos bandymus pasinaudoti situacija Afrikoje terorizmo grėsmių akivaizdoje

Viceministras M. Adomėnas: matome Rusijos bandymus pasinaudoti situacija Afrikoje terorizmo grėsmių akivaizdoje

Birželio 8 dieną Rijade, Saudo Arabijoje, įvyko Globalios koalicijos kovai prieš Daesh/ISIS, vienijančios 86 partnerius, užsienio reikalų ministrų susitikimas, kuriame dalyvavo užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.

Kreipdamasis į Koalicijos partnerius, viceministras M. Adomėnas akcentavo, kad Koalicija yra svarbus pasaulinės kovos su Daesh koordinavimo įrankis, o Lietuva išlieka tvirta Koalicijos rėmėja.

Šiuo metu Lietuva remia administracinių gebėjimų stiprinimo, gerą valdymo, teisės viršenybės ir švietimo plėtros projektus Irake. Nuo 2006 iki 2022 metų Lietuva skyrė 257 tūkst. eurų šių projektų įgyvendinimui.

Viceministras M. Adomėnas atkreipė susitikimo dalyvių dėmesį, kad Koalicijai būtina atremti plačiai paplitusias Rusijos ir kitų užsienio šalių manipuliacijas informacija ir kišimąsi į valstybių vidaus reikalus. „Mes matome Rusijos bandymus pasinaudoti situacija Afrikoje. Neva remdama Afrikos vyriausybes, kovojančias su Daesh grupuotėmis, Maskva siunčia Wagner samdinius, kurie grobsto vietinius gamtos išteklius ir didina žmonių, patekusių į kryžminę ugnį, kančias“, – teigė viceministras.

Koalicijos ministrų bendrame pareiškime, priimtame susitikimo metu, pažymėta, kad Globali koalicija kovai prieš Daesh/ISIS yra didžiausia tarptautinė koalicija istorijoje, toliau siekianti nugalėti Daesh visur, kur teroristinė organizacija beveiktų. Šiuo metu kova su Daesh Irake ir Sirijoje išlieka svarbiausiu Koalicijos prioritetu. Ministrų susitikimo metu paskelbta apie Stabilizacijos fondą, kurio tikslas yra surinkti 601 mln. JAV dolerių stabilizacijos nuo Daesh išlaisvintoms vietovėms Irake ir Sirijoje pastangoms remti.

Svarbiausi tarptautiniai Koalicijos veiklos formatai yra JAV vadovaujama operacija „Įgimtas ryžtas“ ir NATO misija Irake, kurioje dalyvauja Lietuva. Pastaruoju metu pagrindinis Koalicijos dėmesys skiriamas situacijos iš Daesh atkovotose teritorijose Artimuosiuose Rytuose stabilizavimui bei civilinėms pastangoms, stengiantis sumažinti potencialią Daesh subordinuotų teroristinių grupuočių plėtrą Afrikos žemyne bei Afganistane.