Viceministrė J. Neliupšienė su JAV tarptautinės plėtros agentūros (USAID) atstove aptarė paramą demokratinėms jėgoms regione

Viceministrė J. Neliupšienė su JAV tarptautinės plėtros agentūros (USAID) atstove aptarė paramą demokratinėms jėgoms regione

Rugsėjo 8 dieną užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė susitiko su Vilniuje viešinčia JAV tarptautinės plėtros agentūros (USAID) vadovo pavaduotoja, Demokratijos, žmogaus teisių ir valdymo biuro vadove Shannon Green. Susitikime aptartos Rusijos karo prieš Ukrainą keliamos grėsmės demokratijai ir žmogaus teisių padėčiai regione bei būtinybė stiprinti paramą autoritarinių režimų priespaudą Rytų Europoje patiriančioms visuomenėms, siekiančioms demokratinių pokyčių.

Susitikime pažymėta, kad labai svarbu išlaikyti ilgalaikį tarptautinės demokratinės bendruomenės įsipareigojimą ir dėmesį žmogaus teisėms bei demokratijos stiprinimui Baltarusijoje ir Rusijoje, tęsti paramą šių šalių pilietinėms visuomenėms, nevyriausybinėms organizacijoms bei nepriklausomai žiniasklaidai.

„Lietuvos įsipareigojimas ginti demokratines vertybes regione, remti demokratinės Baltarusijos idėją, pilietinę visuomenę bei nepriklausomą žiniasklaidą išlieka tvirtas. Ir toliau sieksime, kad Baltarusijos klausimas būtų keliamas tarptautinėse diskusijose, o parama laisvai Baltarusijai neblėstų“, pabrėžė viceministrė J. Neliupšienė.

JAV agentūros atstovė dėkojo Lietuvai už nuoseklią paramą Baltarusijos demokratinėms jėgoms, įkvepiančią Lietuvos kovą už demokratines vertybes bei glaudų bendradarbiavimą su USAID šioje srityje. Aptarti bendri Lietuvos ir JAV kuruojami ir galimi bendri projektai, siekiant padėti Baltarusijos pilietinei visuomenei ir nepriklausomai žiniasklaida vystyti demokratines idėjas bei didinti visuomenių atsparumą režimo propagandai.

Taip pat akcentuota būtinybė užtikrinti autoritarinių Rusijos ir Baltarusijos režimų teisinę atsakomybę tiek už agresijos prieš Ukrainą nusikaltimą, tiek už represijas šalių viduje. Susitikime įvardinta, kad svarbu tęsti ir stiprinti visapusišką paramą karo niokojamai Ukrainai. Jau dabar turime skirti didelį dėmesį Ukrainos infrastruktūros atstatymui, sudarant sąlygas žmonėms kuo greičiau grįžti prie kiek įmanoma geresnių gyvenimo sąlygų.

Lietuva viena pirmųjų įgyvendino kelis Ukrainos rekonstrukcijos projektus Kyjivo srityje. JAV tarptautinės plėtros agentūra pakviesta prisidėti prie rekonstrukcijos projektų įgyvendinimo Ukrainoje.