Vilniuje telkiama parama ES narystės siekiančioms šalims

Vilniuje telkiama parama ES narystės siekiančioms šalims

Rugsėjo 20 dieną, užsienio reikalų viceministrės Jovitos Neliupšienės kvietimu, Vilniuje pirmą kartą susitinka narystės Europos Sąjungoje (ES) siekiančių šalių – Ukrainos, Moldovos, Sakartvelo (vadinamojo Asocijuotojo trejeto), Šiaurės Makedonijos, Albanijos, Juodkalnijos ir Serbijos – vyriausieji derybininkai ir aukšto lygio pareigūnai, su kuriais integracijos į ES sėkmės patirtimi dalinsis Baltijos valstybių buvusieji vyriausieji derybininkai.

Dviejų dienų seminarą „Kaip sėkmingai valdyti eurointegracijos procesą: geroji praktika, strateginis planavimas ir veiksmingas įgyvendinimas“ organizuoja LR užsienio reikalų ministerija kartu su Europos Sąjungos Europos kaimynystės politikos ir plėtros derybų generaliniu direktoratu (DG NEAR).

Atidarydama renginį užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė pažymėjo, kad Lietuva yra viena aktyviausių ES plėtros rėmėjų ir konkrečiais veiksmais siekia padėti aspirantėms laiku bei kokybiškai pasiruošti narystei ES.

„Džiaugiamės, kad Europos Sąjungos plėtros politika per pastaruosius metus įgavo naują pagreitį, nes esame įsitikinę, kad būtent plėtra sustiprins saugumą Europoje bei, tikėtina, taps kitų Bendrijos politikų varomąja jėga. Narystės ES laukiamasis turėtų tapti sporto sale, skirta intensyviai kandidačių treniruotei rengiantis svarbiausiam tikslui – prisijungimui prie ES“, – teigė viceministrė.

Kalbėdama apie mūsų šalies patirtį, viceministrė pabrėžė, kad Lietuva, per trumpą laikotarpį sėkmingai nuėjusi savo eurointegracijos kelią ir beveik prieš du dešimtmečius tapusi pilnaverte ES šeimos nare, šiandien yra pasirengusi prisiimti lyderės vaidmenį dalinantis patirtimi, kuri padėtų Vakarų Balkanų bei Asocijuotojo trejeto šalims palengvinti ir sutrumpinti eurointegracijos kelią.

Renginyje dalyvaujančios Albanija, Juodkalnija, Šiaurės Makedonija ir Serbija jau derasi dėl narystės ES. Ukraina ir Moldova yra pripažintos oficialiomis ES kandidatėmis, siekiančios derybas pradėti dar šiais metais, o Sakartvelas tikisi netrukus gauti ES kandidatės statusą. Rusijos karas prieš Ukrainą ir 2022 m. birželio mėn. ES vadovų sprendimas suteikti šalių kandidačių statusą Ukrainai ir Moldovai paskatino diskusijas ir dėl Vakarų Balkanų šalių kandidačių ir potencialių šalių kandidačių integracijos į ES proceso paspartinimo.

Renginys finansuojamas ES TAIEX instrumento ir Užsienio reikalų ministerijos lėšomis.