J. Neliupšienė susitikime su JT specialiąja įgaliotine: ilgalaikis nebaudžiamumas įgalino Rusijos agresiją

J. Neliupšienė susitikime su JT specialiąja įgaliotine: ilgalaikis nebaudžiamumas įgalino Rusijos agresiją

Spalio 17 dieną užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė susitiko su Jungtinių Tautų (JT) specialiąja įgaliotine seksualinio smurto konfliktų metu klausimais Pramila Patten ir aptarė su ja kovos su seksualiniu smurtu konfliktuose problemas, ypač Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą kontekste.

„Lietuva visapusiškai remia Jūsų mandatą ir veiklą kreipiant pasaulio dėmesį į Rusijos ginkluotųjų pajėgų seksualinius nusikaltimus Ukrainoje. Būtent ilgalaikis nebaudžiamumas įgalino Rusijos agresiją ir paskatino daromus nusikaltimus“, – pabrėžė viceministrė. Ji taip pat pasidalino Lietuvos patirtimi kovojant dėl Rusijos atsakomybės užtikrinimo ir teikiant pagalbą Ukrainai bei padedant integruotis jos karo pabėgėliams Lietuvoje.

JT specialioji įgaliotinė teigė, kad atsakomybės už seksualinius nusikaltimus karo Ukrainoje metu užtikrinimas kaip lakmuso testas parodys, ką mes, kaip tarptautinė bendruomenė, galėsime padaryti ir visur kitur. Be to, dėl Rusijos karo pastebimas ir pasaulio bendruomenės besikeičiantis požiūris į seksualinius nusikaltimus ir aukas. Pramila Patten išskyrė kelias problemines sritis, kurioms reikia daugiau tarptautinio dėmesio ir paramos nacionaliniu, regioniniu ir globaliu mastu: universalios jurisdikcijos taikymas su konfliktais susijusio seksualinio smurto nusikaltimams, pagalba ir dėmesys nukentėjusiems berniukams ir vyrams, nes jie sudaro reikšmingą dalį seksualinio smurto aukų Rusijos agresijos prieš Ukrainą kontekste ir prekybos žmonėmis prevencija bei pagalba jos aukoms. Kova su prekyba žmonėmis yra svarbus iššūkis ne tik pačioje konflikto zonoje, bet ir karo pabėgėlių bendruomenėse už jos ribų. 

JT specialioji įgaliotinė taip pat dėkojo už Lietuvos politinę ir finansinę paramą jos biuro veiklai ir vadovaujamam JT kovos su seksualiniu smurtu konfliktų metu veiksmų tinklui, pristatė tinklo veiklą siekiant seksualinio smurto konfliktuose prevencijos, atsakomybės ir teikiant pagalbą smurto aukoms.

Susitikimo išvakarėse Pramila Patten socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės kvietimu dalyvavo Vilniuje vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Kaip užtikrinti efektyvias apsaugos, pagalbos ir prevencines priemones seksualinio smurto aukoms: nacionalinis ir globalus lygmenys“. JT specialioji įgaliotinė teigė, kad tokie renginiai labai naudingi ir suteikia galimybę dalintis patirtimi bei gerąja praktika.