Lietuvos ambasadorė įteikė skiriamuosius raštus Mozambiko Respublikos Prezidentui

Lietuvos ambasadorė įteikė skiriamuosius raštus Mozambiko Respublikos Prezidentui

Vasario 2 dieną Pietų Afrikos Respublikoje reziduojanti Lietuvos ambasadorė Rasa Jankauskaitė įteikė skiriamuosius raštus Mozambiko Respublikos Prezidentui Filipe Jacinto Nyusi.

Savo kalboje ambasadorė pažymėjo, kad Lietuva pasirengusi plėtoti dvišalį bendradarbiavimą, prekybos santykius ir jaunimo mainus su Mozambiku. „Lietuva pasirengusi pasidalinti ekspertine patirtimi, kurią įgijo reformuodama mūsų šalies ekonomiką. Lietuvos verslas suinteresuotas dalyvauti kuriant informacinių ir komunikacijų technologijų pramonę, plečiant žaliosios energetikos projektus, diegiant šiuolaikines žemės ūkio ir maisto produktų technologijas, kuriant aukštos pridėtinės vertės produktus“, – sakė R. Jankauskaitė.

Susitikime su Mozambiko finansų ministru Ernesto Max Elias Tonela ambasadorė pristatė Lietuvos verslo galimybes prisidėti skaitmeninant viešojo sektoriaus paslaugas. „Lietuvos įmonės jau turi bendradarbiavimo patirties su Afrikos šalimis, kuriant individualizuotus sprendimus, kurie padeda gerinti investicinį ir verslo klimatą šalyse. Vizų režimo palengvinimas Lietuvos piliečiams tikrai paskatintų įvažiuojamąjį turizmą ir kultūrinius ryšius“, – atkreipė dėmesį ambasadorė.

Teikdama skiriamųjų raštų kopijas Mozambiko užsienio reikalų viceministrui Manuel Jose Concalves, ambasadorė pabrėžė, kad Lietuva yra pasirengusi intensyvinti dvišalius valstybių ryšius, didinti tarpusavio pažinimą ir plėsti bendradarbiavimą. Taip pat ambasadorė pažymėjo, kad yra svarbu reguliariai vykdyti dvišales politines konsultacijas. Ambasadorė pasveikino Mozambiką tapus nenuolatine Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nare. Ambasadorė, kalbėdama apie Rusijos karą prieš Ukrainą, paragino bendromis pastangomis ginti tarptautines taisykles, gerbti JT Chartiją ir palaikyti daugiašalę tvarką, nes tai yra gyvybiškai svarbu valstybių nepriklausomybei ir suverenitetui užtikrinti.  

Susitikime su Mozambiko Prekybos rūmų atstovais ambasadorė pristatė Lietuvos verslo pasiekimus bei galimybę apsikeisti verslo misijomis, plečiant abiejų šalių verslo ryšius. Mozambiko atstovai labai domisi galimybėmis bendradarbiauti universitetinio švietimo srityje, ypatingai ruošiant inžinierius, technologus, kitus aukštos kvalifikacijos technikos specialistus.

Vizito metu ambasadorė R. Jankauskaitė susitiko su Lietuvos kariais, dirbančiais Europos Sąjungos mokymo misijoje Mozambike ir misijos vadovybe. Lietuva prisideda prie saugumo padėties Mozambiko šiaurėje gerinimo. Lietuvos karininkai dalyvauja Europos Sąjungos mokymo misijoje, rengiant Mozambiko karines pajėgas kovai su teroristais.

Vizito Mozambike metu ambasadorė aplankė Lietuvos ir Ukrainos piliečius esančius Maputo jūrų uoste. Vykstant komerciniam ginčui, neteisėtai ribojamos šių piliečių teisės išvykti iš šalies, ambasadorė paragino Mozambiko pareigūnus kuo greičiau ištirti šį atvejį ir garantuoti saugų piliečių išvykimą iš šalies.

Ambasadorė lankėsi Lietuvos garbės konsulate Mapute iš išreiškė padėką garbės konsului Alvaro Massinga už jo pastangas plečiant ryšius tarp Mozambiko ir Lietuvos.

Maputo miesto Fundacio Fernando Leite Couto galerijoje įvyko ambasadorės susitikimas su galerijos vadovais ir parodų kuratore, buvo aptartos kultūrinio bendradarbiavimo perspektyvos. Vasario 5 dieną šioje galerijoje įvyks Paryžiuje kuriančios dailininkės Rūtos Jusionytės ir Čilės menininko Francisco Sepulveda bendros darbų parodos atidarymas.