Ministras G. Landsbergis: 11–ojo Sankcijų paketo tikslas geras, tačiau iki visų sankcijų apėjimo skylių uždarymo reikės nueiti dar ilgą kelią

Ministras G. Landsbergis: 11–ojo Sankcijų paketo tikslas geras, tačiau iki visų sankcijų apėjimo skylių uždarymo reikės nueiti dar ilgą kelią

Reaguojant į Rusijos beprecedentį karą Ukrainoje, birželio 23 dieną buvo patvirtintas jau 11–as Europos Sąjungos (ES) sankcijų rinkinys Rusijai, kurio dėmesys skirtas spręsti sankcijų apeidinėjimo per trečiąsias šalis problemą. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, kad sankcijų apėjimas – opi problema, todėl ES reikės nueiti dar ilgą kelią, norint užkaišyti visas skyles.

„Pakete didžiausias dėmesys skiriamas kovai su sankcijų apėjimu sukuriant ES teisinę galimybę nustatyti ribojimus trečiosioms šalims, kurios sistemingai padeda Rusijai gauti jos karinių pajėgumų stiprinimui būtinų, bet ES draudžiamų, prekių. ES prekybos srautai į Rytus nelėtėja, matome augančią trečiųjų šalių prekybą su Rusija itin jautriais, karo lauke atsiduriančiais produktais, taigi 11 paketas – geras, bet reikės ir regioninių bei nacionalinių priemonių“, – sakė G. Landsbergis.

Taip pat sankcijų pakete išplėstas sankcionavimo kriterijus, leidžiantis sankcionuoti fizinius ir juridinius asmenis už sankcijų apeidinėjimą ir nustatytas naujas sankcionavimo kriterijus, leisiantis sankcionuoti informacinių technologijų įmones, turinčias FSB licenciją. Papildytas karinės paskirties gavėjų sąrašas, kurioms draudžiama tiekti dvigubos paskirties ir kitas jautrias prekes (pirmą kartą sąraše ir trečiųjų šalių įmonės).

Svarbu pažymėti, kad nustatytas papildomas draudimas parduoti ar kitaip perduoti intelektinės nuosavybės teises ar komercines paslaptis, susijusias su prekėmis ir technologijomis, kurių pardavimas, tiekimas, perdavimas ar eksportas asmeniui arba įstaigai Rusijoje yra jau draudžiamas. Taip pat naujuoju sankcijų paketu išplėstas draudimas vežti krovinius ES keliais Rusijoje registruotomis priekabomis ir puspriekabėmis, įskaitant tuos atvejus, kai jas veža ne Rusijoje registruoti sunkvežimiai.

Pažymėtina, kad informacinis karas yra viena iš pagrindinių priemonių, kurią Rusija naudoja vykdydama karinę agresiją prieš Ukrainą, todėl buvo priimtas transliacijų draudimas papildomiems rusiškos propagandos kanalams.

Siekiant užkardyti draudimo teikti perleidžiamus vertybinius popierius asmenims Rusijoje apėjimus, šis draudimas nuo šiol bus taikomas finansinėms priemonėms, išreikštoms bet kuria valiuta.

Priimtas draudimas įplaukti į ES uostus ir šliuzus laivams, kurie užsiima naftos ir naftos produktų perkrovimais atviroje jūroje (ang. ship to ship transfer) arba išjungia laivo buvimo vietą rodančius siųstuvus, šitaip apeidinėjamos priemonės rusiškos naftos ir naftos produktų atžvilgiu.

Naujuoju sankcijų paketu taip pat išplėstas sąrašas subjektų, kuriems taikomos sankcijos, į jį įtraukiant papildomai 71 asmenis ir 33 įmones.