Vašingtone – dėmesys Lietuvos ir JAV strateginės partnerystės stiprinimui

Vašingtone – dėmesys Lietuvos ir JAV strateginės partnerystės stiprinimui

Spalio 16–17 dienomis užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas lankėsi Vašingtone, kur susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Valstybės departamento, Nacionalinio saugumo tarybos, analitinių centrų ir verslo atstovais. Susitikimų metu buvo aptartas dvišalis Lietuvos ir JAV bendradarbiavimas aktualiais politinės ir ekonominės darbotvarkės klausimais, atsakas į Rusijos agresiją prieš Ukrainą bei saugumo situacija Artimuosiuose Rytuose.

Susitikime su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Uzra Zeya aptartos bendros Lietuvos ir JAV pastangos telkti paramą demokratijoms visame pasaulyje. Viceministras pristatė jau trečią kartą Lietuvoje rengiamą „Demokratijų ateities“ (angl. Future of Democracies) konferenciją, pažymėjo, kad bendradarbiavimas žmogaus teisių klausimais yra labai svarbus dvišalių santykių su JAV elementas. E. Meilūnas išreiškė užuojautą dėl „Hamas“ teroristinio išpuolio metu žuvusių JAV piliečių, pabrėžė tvirtą Lietuvos paramą Izraeliui, bei pasveikino JAV diplomatines pastangas, tarp jų ir siekiant užtikrinti humanitarinę pagalbą civiliams gyventojams konflikto zonoje.

Su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju Jose W. Fernandez aptarta dvišalės prekybos bei ekonominių ryšių plėtra. E. Meilūnas atkreipė dėmesį į sėkmingą Lietuvos ir JAV bendradarbiavimą užtikrinant šalių atsparumą autoritarinių šalių naudojamam ekonominiam spaudimui. „Tvirtai tikime, kad dabartiniame geopolitiniame kontekste turime gilinti demokratinių šalių, įskaitant ES ir JAV dialogą atsparumo ekonominiam spaudimui klausimais“, – teigė E. Meilūnas. Viceministras taip pat pristatė Lietuvos strategiją bendradarbiavimui su Indijos-Ramiojo vandenynų regionu.

Vizito Vašingtone metu viceministras E. Meilūnas diskusijose su analitinių centrų bei Lietuvos-Amerikos verslo tarybos (ALBC) atstovais aptarė saugumo politikos ir bendradarbiavimo su JAV įmonėmis klausimus. Pagal dvišalės prekybos apimtis JAV yra ketvirta svarbiausia Lietuvos partnerė, 2022 m. dvišalė prekybos apyvarta siekė 6,4 mlrd. eurų.

Susitikimai Vašingtone yra viceministro E. Meilūno 5 dienų vizito JAV programos dalis. Spalio 13–15 dienomis E. Meilūnas dalyvavo JAV lietuvių bendruomenės XXIII Tarybos sesijoje Denveryje. Sesijos metu viceministras pristatė Vyriausybės veiklą Lietuvos diasporos politikos srityje bei pagrindines Lietuvos institucijų veiklos su diaspora kryptis 2024 metais: referendumą dėl pilietybės išsaugojimo, lituanistinio švietimo užsienyje stiprinimą ir grįžimo į Lietuvą skatinimą.