Vilniuje vyks trečiasis Demokratijos ateities forumas

Vilniuje vyks trečiasis Demokratijos ateities forumas

Lapkričio 9–10 dienomis Vilniuje vyks jau trečiasis aukšto lygio Demokratijos ateities forumas („Future of Democracy Forum“), kuriame demokratijos rėmėjų bendruomenė aptars didžiausius šiuo metu demokratijai kylančius iššūkius bei galimus veiksmus atremti didėjantį autoritarinių režimų spaudimą.

„Šiandien gyvename daugelio paralelinių krizių laikotarpiu. Karas Ukrainoje, smurtas Artimuosiuose Rytuose, įtampos Pietų Kaukaze ar Indijos ir Ramiojo vandenynų regione. Tokiomis dinamiškomis aplinkybėmis neturime pamiršti poreikio išsaugoti ir toliau plėtoti demokratiją kaip brangiausią ir svarbiausią mūsų politinio paveldo dalį. Lietuva turi demokratinių jėgų užuovėjos vardą. Tai yra pamatai, ant kurių pastatyta mūsų pačių tauta. Tai yra vertybės, kuriomis tikime ir esame joms įsipareigoję. Todėl vieningos demokratijų bendruomenės formavimas, susitelkimas ir veiksmų koordinavimas yra kaip niekad svarbus“, – sako Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis.  

Forumo dalyviai diskutuos, kaip įgalinti demokratijos aktyvistus, žmogaus teisių gynėjus bei nepriklausomus žurnalistus – tiek savo valstybėse, tiek ir už jų ribų, ir apsaugoti juos nuo autoritarinių režimų represijų.

Kaip ir praėjusiais metais, Forumas Vilniuje suburs aukšto lygio užsienio politikų, politikos formuotojų, tarptautinių ir nevyriausybinių organizacijų atstovų, intelektualų ir demokratijos aktyvistų iš viso pasaulio. Renginyje dalyvaus Demokratinės Baltarusijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, Europos Tarybos generalinė sekretorė Marija Pejčinović Burić, užsienio reikalų ministrai ir viceministrai  – Mianmaro Sąjungos Respublikos nacionalinės vienybės vyriausybės užsienio reikalų ministrė Daw Zin Mar Aung, Čekijos užsienio reikalų ministras Jan Lipavský, Ganos užsienio reikalų ir regioninės integracijos viceministrė Mavis Nkansah Boadu ir kiti. Taip pat Jungtinių Tautų specialieji pranešėjai, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos atstovai, žinomi demokratijos gynėjai kaip Pietų Afrikos teisės ekspertė, profesorė Thuli Madonsela, Kazachstano demokratinės partijos lyderio, politinio kalinio, žmona – demokratijos aktyvistė Inga Imanbay bei kiti. Planuojama, kad dalyvių atvyks iš beveik penkiasdešimt valstybių, atstovaujančių skirtingiems pasaulio regionams. Prie Forumo prisijungs ir keliolika prieš pat Demokratijos ateities forumą Vilniuje vyksiančio Pasaulinio laisvės kongreso („World Liberty Congress“), šiemet subūrusio per 300 demokratijos aktyvistų, dalyvių. Forumas vyks laikantis tarptautinės „Chatham House“ taisyklės.

Telkti demokratijos rėmėjus priešintis autoritarizmui Lietuva įsipareigojo užpernai vykusiame JAV prezidento Joe Bideno surengtame Viršūnių susitikime demokratijai. Šiam tikslui Lietuva yra subūrusi bendraminčių darbo grupę (vadinamąją kohortą) kartu su nevyriausybinėmis Freedom House (JAV) ir Alliance of Democracies (Danija) organizacijomis.

Demokratijos ateities forumas yra viena iš priemonių, skirtų įgyvendinti XVIII Vyriausybės programoje numatytą tikslą – įtvirtinti Lietuvos kaip laisvės ir demokratijos plėtros centro vaidmenį.

Demokratijos ateities forumą šiemet organizuoja Užsienio reikalų ministerija bendradarbiaudama su Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutu.