Viceministras S. Šatūnas: prekybos politika gali padaryti daugiau spręsdama geopolitinius iššūkius

Viceministras S. Šatūnas: prekybos politika gali padaryti daugiau spręsdama geopolitinius iššūkius

Sausio 22–23 dienomis užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas dalyvavo Briuselyje vykusiame neformaliame Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos posėdyje prekybos klausimais. Susitikimo metu kartu su Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) generaline direktore Ngozi Okonjo-Iweala buvo aptartas pasirengimas artėjančiai 13-ajai PPO ministrų konferencijai, kuri vyks Abu Dabyje 2024 m. vasario 25–29 dienomis. Ministrai taip pat diskutavo apie ES atvirą strateginę autonomiją ir su Europos Parlamento Tarptautinės prekybos komiteto pirmininku Bernd Lange aptarė svarbiausius ES prekybos politikos darbotvarkės klausimus.

„Didėjančių geopolitinių iššūkių akivaizdoje privalome sparčiau reformuoti PPO. Tai yra būtina siekiant išsaugoti taisyklėmis, o ne galia grįstą pasaulinę tvarką, ypač atsižvelgiant į didėjantį prekybos naudojimą ekonominės prievartos tikslais“, – sakė viceministras S. Šatūnas. Jis taip pat pabrėžė, kad Rusijos agresija prieš Ukrainą yra ir ataka prieš visą taisyklėmis grįstą pasaulinę tvarką, todėl PPO turi būti stiprinama Rusijos izoliacijos politika ir nuosekliai reiškiamas solidarumas su Ukraina.

Pasisakydamas dėl atviros strateginės autonomijos S. Šatūnas pabrėžė, kad būtina plėsti ES laisvosios prekybos susitarimų tinklą ir naudotis kitomis bendradarbiavimo formomis tam, kad būtų užtikrintos patikimos tiekimo grandinės.

„Neabejoju, kad ES turi tapti atsparesnė ir mažiau priklausoma nuo prekybos su nepatikimomis trečiosiomis šalimis. Kartu turime stiprinti santykius su savo strateginiais partneriais, ypač – su JAV“, – teigė viceministras.

Diskusijoje dėl svarbiausių ES prekybos darbotvarkės klausimų S. Šatūnas pabrėžė, kad reikia priimti naujų ir stiprinti jau taikomų sankcijų Rusijai įgyvendinimą. Viceministras teigė, kad turime toliau mažinti ES ir Rusijos prekybą, todėl siūlė nustatyti aukštesnius importo muitus visiems rusiškiems produktams.

„Ne mažiau svarbu išlaikyti paramą Ukrainai prekybos priemonėmis, todėl Lietuva nuosekliai remia vienašalių ES prekybos liberalizavimo priemonių pratęsimą dar vieneriems metams“, – pabrėžė S. Šatūnas.

Nuotraukos – Belgijos pirmininkavimo ES Tarybai fotografų Meryl Scaviner, Julien Nizet