Viceministrė J. Neliupšienė: artėjanti ES plėtra atneš naudą visai ES

Viceministrė J. Neliupšienė: artėjanti ES plėtra atneš naudą visai ES

„ES plėtra yra bendras mūsų interesas – ji bus naudinga ne tik narystės siekiančioms valstybėms, bet atneš ekonominę naudą bei suteiks daugiau saugumo garantijų visai ES. Delsdami priimti sprendimus dėl plėtros, kenktume patys sau – prarastume galimybę sustiprinti ES pozicijas pasaulyje“, – teigė viceministrė Jovita Neliupšienė rugsėjo 27-28 dienomis Mursijoje, Ispanijoje, vykusiame Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų tarybos (BRT) posėdyje. Posėdyje daugiausia dėmesio skirta ES plėtros bei galimų institucinių reformų klausimams.

Neformalioje taryboje ministrai diskutavo dėl ES institucinių pokyčių rengiantis ES plėtrai. Diskusijų metu viceministrė akcentavo, kad ES valstybės narės, visų pirma, turi vieningai priimti sprendimą dėl plėtros, o tik tuomet imtis svarstyti ES sąrangos bei politikos pokyčių klausimus. „Sprendimus dėl plėtros priimkime logine seka – apsispręskime dėl derybų su Ukraina bei Moldova pradžios, suteikdami pozityvų signalą šioms valstybėms, o po to diskutuokime dėl plėtros implikacijų biudžetui bei skirtingoms ES politikoms“, ؘ– pabrėžė J. Neliupšienė.

BRT susitikime dalyvaujantys ministrai taip pat keitėsi nuomonėmis ES atviros strateginės autonomijos tema. Neformalių pietų metu buvo aptartas ES Tarybai pirmininkaujančios Ispanijos parengtas dokumentas „Resilient EU2030“, kuriame išdėstomi būdai, kaip ES galėtų stiprinti atvirą strateginę autonomiją. Ministrai diskutavo, kaip užtikrinti ES ekonomikos nepriklausomumą, diversifikuoti tiekimo grandines bei stiprinti strateginės reikšmės sektorius. Lietuva pabrėžė, kad ES atsparumui užtikrinti būtina stiprinti strateginį aljansą su JAV ir kitomis tas pačias vertybes išpažįstančiomis šalimis.

BRT išvakarėse, rugsėjo 26-27 dienomis, Mursijoje vyko ekspertų seminaras ES institucinių reformų tema. Seminare dalyvavo ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė Margarita Šešelgytė, pristačiusi Lietuvos akademinės bendruomenės mintis dėl galimų ES institucinių pokyčių ES plėtros kontekste.