Viceministrė J. Neliupšienė: „Turime tęsti ryžtingus žingsnius remiant Ukrainą, kurios vieta – Europos Sąjungoje“

Viceministrė J. Neliupšienė: „Turime tęsti ryžtingus žingsnius remiant Ukrainą, kurios vieta – Europos Sąjungoje“

Rugsėjo 19 dieną Briuselyje Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų tarybos (BRT) metu ES šalių Europos reikalų ministrai susitiko su Ukrainos vicepremjere europinei integracijai Olha Stefanishyna.

„Nepaisant vykstančio brutalaus karo, Ukrainos padaryta pažanga įgyvendinti visas reikiamas reformas atveria kelią pradėti derybas dėl ES narystės dar šiais metais,“ – susitikimo metu pabrėžė viceministrė.

Tarybos išvakarėse Lietuva sukvietė ES valstybių narių Europos reikalų ministrus neformaliai diskusijai aptarti ES plėtros ir galimų institucinių reformų klausimus. Atidarydama renginį viceministrė J. Neliupšienė akcentavo poreikį atsakingai pasirengti ES plėtrai ir įvertinti, ar iš tiesų reikia ES institucinių pokyčių, ypač dar neįvykus ES plėtrai. Anot viceministrės, šiuo metu svarbiausia įvertinti ES plėtros poveikį sektorinėms ES politikoms ir išnaudoti suteikiamas galimybes didinti ES ekonominę ir politinę galią.

Ukrainos klausimai taip pat aptarti rengiantis spalio 26–27 dienomis vyksiančiam Europos Vadovų Tarybos posėdžiui. „Vasaros atostogos galiojo tik ES sankcijų paketams, bet ne Rusijos karo nusikaltimams Ukrainoje. Turime nedelsiant tęsti darbą bei priimti 12-tą sankcijų paketą,“ – Briuselyje teigė viceministrė, ragindama ES nepavargti remiant Ukrainą bei priimant naujus sankcijų Rusijai paketus.

„Aprūpindami Ukrainą būtinais ginklais, užtikriname, kad Europa išliktų saugi,“ – akcentavo J. Neliupšienė, primindama poreikį užtikrinti greitą ginkluotės tiekimą Ukrainai bei ilgalaikę paramą pasitelkiant Europos taikos priemonę. Pabrėždama paramą Ukrainai, viceministrė ragino išskirtinai laikytis prezidento Volodymyro Zelenskio pasiūlytos taikos formulės. „Svarstymai apie kitokias taikos siekimo formules suteikia daugiau laiko Rusijai veikti – niokojant Ukrainą bei sukeliant vis daugiau civilių aukų,“ – teigė viceministrė.

BRT metu taip pat vyko dvi diskusijos dėl teisinės valstybės klausimų. Vienoje jų – kasmetinio teisinės valstybės dialogo – metu, viceministrė akcentavo būtinybę užtikrinti saugias sąlygas pilietinei visuomenei bei žurnalistams ne tik ES viduje, bet ir už ES ribų.

Taryboje taip pat vyko diskusija dėl 2023 metų teisėkūros programavimo – Europos Komisija pristatė Ketinimų laišką, kuriame išdėstyti šios Komisijos kadencijos paskutinių metų teisėkūros prioritetai. Taip pat aptartas pirmininkaujančios Ispanijos pasiūlymas įtraukti tris regionines kalbas – katalonų, baskų ir galisų – į ES institucijų oficialių ir darbo kalbų sąrašą. BRT pietų metu ministrams buvo pristatytas Vokietijos-Prancūzijos ekspertų grupės raportas apie ES plėtrą bei institucines reformas.