Cheminio ginklo konvencijos Peržiūros konferencija baigėsi be susitarimo

Cheminio ginklo konvencijos Peržiūros konferencija baigėsi be susitarimo

Gegužės 14–19 dienomis Hagoje įvyko 5–oji Cheminio ginklo konvencijos Peržiūros konferencija. Jos metu Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) valstybės narės įvertino Konvencijos įgyvendinimą ir tarėsi dėl ateities prioritetų, tolesnių Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos veiklos gairių.

Tenka apgailestauti, kad galutinis dokumentas nebuvo sutartas dėl Rusijos ir kelių ją rėmusių šalių nenoro ieškoti kompromiso. Nuo 2022 metų vasaros tai jau trečia tokio formato masinio naikinimo ginklo uždraudimo konferencija, kurioje, pirmiausia dėl Rusijos pozicijos, nesutariama dėl galutinio dokumento, kuris apžvelgtų tai, kas įvyko po paskutinės peržiūros konferencijos, bei nustatytų veiklos gaires ateičiai. Anksčiau sutarimas nepasiektas Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties ir Biologinio ginklo konvencijos Peržiūros konferencijose.

Lietuvai Cheminio ginklo konvencijos Peržiūros konferencijoje buvo ypač svarbu nustatyti OPCW vaidmenį jūroje paskandinto cheminio ginklo klausimu. Po daugiau nei metus trukusių derybų su suinteresuotomis šalimis sutarimą pavyko pasiekti, bet sutartų elementų įgyvendinimas bus sudėtingas dėl nepriimto Cheminio ginklo konvencijos Peržiūros konferencijos ateities gairių dokumento.

Lietuvos ambasadorius Nyderlanduose Neilas Tankevičius buvo išrinktas vienu iš Konferencijos vicepirmininkų. Lietuva, Šiaurės Makedonija ir Rusija teikė savo kandidatus šiai pozicijai. Balsavimo metu atstovauti Rytų Europos regioninę grupę išrinktos Lietuvos ir Šiaurės Makedonijos atstovai.

Peržiūros konferencijos išvakarėse atidarytas OPCW Chemijos ir technologijų centras, kuris pastatytas savanoriškais Cheminio ginklo uždraudimo konvencijos valstybių narių, įskaitant Lietuvos, įnašais.

Cheminio ginklo uždraudimo organizacija prižiūri Cheminio ginklo konvencijos įgyvendinimą, kuri buvo priimta 1997 metais. Konvencijos tikslas – siekti visų cheminių ginklų sunaikinimo. Konvencijai priklauso 193 valstybės narės. 2013 metais OPCW buvo skirta Nobelio premija už pastangas naikinti cheminius ginklus.