M. Navickienė: vertiname valstybės ir NVO susitelkimą priimant Ukrainos karo pabėgėlius Lietuvoje

M. Navickienė: vertiname valstybės ir NVO susitelkimą priimant Ukrainos karo pabėgėlius Lietuvoje

M. Navickienė: vertiname valstybės ir NVO susitelkimą priimant Ukrainos karo pabėgėlius Lietuvoje Nuo karo Ukrainoje pradžios į Lietuvą atvyko beveik 75 tūkst. ukrainiečių, iš jų – beveik 26 tūkst. vaikų. Šalies gyventojų, nevyriausybinių organizacijų ir viešojo sektoriaus susitelkimas leidžia operatyviai ir saugiai priimti karo pabėgėlius. Pilietinės galios indeksas pernai parodė, kad net du trečdaliai Lietuvos gyventojų vienu ar kitu būdu padėjo Ukrainai ir ukrainiečiams. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos renginyje Vilniuje ministrė Monika Navickienė padėkojo asmenims, įstaigoms ir organizacijoms, aktyviai prisidėjusiems prie paramos teikimo Ukrainos karo pabėgėliams.

„Jau daugiau kaip metus trunka baisus Putino karas prieš Ukrainą. Lietuvos gyventojų, viešojo sektoriaus ir nevyriausybinių organizacijų susitelkimas, ryžtas padėti nuo karo bėgantiems Ukrainos žmonėms – stulbinantis. Bendromis jėgomis nenuilstamai teikiama parama ir pagalba, padedanti jiems įsikurti ir susikurti saugų gyvenimą Lietuvoje. Dėkoju visiems ir kviečiu toliau susitelkus padėti ukrainiečiams“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Per metus ukrainiečiams išdalyta daugiau kaip 100 tūkst. maisto paketų, beveik 67 tūkst. maisto kortelių, 97 tūkst. higienos paketų, per 40 tūkst. higienos kortelių. Įvairią pagalbą, taip pat ir psichologinę, ukrainiečiams valstybinis sektorius ir nevyriausybinės organizacijos suteikė daugiau kaip 280 tūkst. kartų. Į pagalbos teikimą Lietuvoje įsitraukė apie 50 tūkst. savanorių. Daugiau nei 30 tūkst. Lietuvos gyventojų atvėrė ukrainiečiams savo namų duris, dar daugiau – aukojo daiktus ir pinigus. 

Didelis dėmesys yra skiriamas pažeidžiamiausiems karo pabėgėliams iš Ukrainos. Vaikams parama daiktais, reikmenimis ir paslaugomis per metus buvo suteikta daugiau kaip 48 tūkst. kartų. Organizacija „Gelbėkit vaikus“ emocinę – psichosocialinę paramą suteikė beveik 18 tūkst. vaikų. 

Lietuvoje nėra savivaldybės, kurioje bent trumpam nebuvo apsigyvenę Ukrainos karo pabėgėliai. Nors dauguma apsigyveno Vilniuje, Kaune  ir Klaipėdoje, tačiau visos vietos bendruomenės susidūrė su nauja patirtimi ir padeda naujakuriams. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija viešojo sektoriaus, nevyriausybinių organizacijų ir bendruomenių atstovus sukvietė į Vilniuje vykusį padėkos renginį – diskusiją „Pagalba Ukrainai: ryžtas, susitelkimas, nuveikti darbai ir iššūkiai“. Aptarti nuveikti darbai, bendradarbiavimo galimybės  ir būsimi iššūkiai. Renginyje padėkota asmenims, įstaigoms ir organizacijoms, aktyviai prisidėjusiems prie paramos teikimo Ukrainos karo pabėgėliams.

Už pagalbą organizuojant ir teikiant humanitarinę pagalbą, veikiant registracijos centruose ir palaikant karštąsias pagalbos linijas pasižymėjimo ženklu „Gerumo žvaigžde“ apdovanotas Maltos ordino pagalbos tarnybos generalinis sekretorius Edvinas Regelskis, už pagalbą organizuojant ir teikiant humanitarinę pagalbą maistu – labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ direktorius Simonas Gurevičius. „Gerumo žvaigždė taip pat įteikta visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinei direktorei  Rasai Dičpetrienei už pagalbą organizuojant ir teikiant humanitarinę pagalbą vaikams ir besilaukiančioms moterims, apgyvendinant vaikų – karo pabėgėlių grupes iš Ukrainos. Už pagalbą organizuojant Ukrainos karo pabėgėlių apgyvendinimą ir keliones į ir iš Lietuvos „Gerumo žvaigžde“ apdovanoti viešosios įstaigos „Stiprūs kartu“ direktorius Edmundas Jakilaitis ir šios įstaigos koordinatorė bei Lietuvos skautijos vyriausioji skautininkė Akvilė Bartaševičiūtė. „Gerumo žvaigždė“ taip pat įteikta Indrei Liaudanskienei, visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ Krizių valdymo skyriaus vadovei, už tvarų indėlį ir ypatingus pasiekimus sprendžiant socialinės srities problemas krizių metu ir teikiant humanitarinę pagalbą nukentėjusiems asmenims.