Viceministras E. Meilūnas ESBO saugumo konferencijoje: Rusijos atakos prieš Ukrainos kritinę civilinę infrastruktūrą pasiekė precedento neturintį lygį

Viceministras E. Meilūnas ESBO saugumo konferencijoje: Rusijos atakos prieš Ukrainos kritinę civilinę infrastruktūrą pasiekė precedento neturintį lygį

Užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas dalyvavo birželio 28–29 dienomis vykstančioje Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Metinėje saugumo peržiūros konferencijoje, skirtoje Rusijos vykdomam karui prieš Ukrainą.

„Rusijos atakos prieš Ukrainos kritinę civilinę infrastruktūrą pasiekė precedento neturinį lygį, kai šalis agresorė tyčia sunaikino Kachovkos hidroelektrinės užtvanką. Šie veiksmai gali būti prilyginami karo nusikaltimams, ir Lietuva, kartu su kitomis Vakarų valstybėmis, yra pasiryžusi užtikrinti, kad visi karo nusikaltimų vykdytojai ir bendrininkai pagal tarptautinę teisę būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn, o politinė ir karinė Rusijos ir Baltarusijos vadovybė sulauktų atpildo už agresijos nusikaltimus. Specialusis tarptautinis tribunolas yra vienintelis būdas užtikrinti teisingumą ir atskaitomybę už agresiją prieš Ukrainą“, – konferencijos metu teigė viceministras.

E. Meilūnas pažymėjo, kad Rusija ir toliau griauna ESBO sukurtą sistemą, skirtą abipusio pasitikėjimo, skaidrumo, rizikos mažinimo, stabilumo ir saugumo ESBO erdvėje skatinimui. Neseniai Rusija oficialiai paskelbė apie pasitraukimą iš Įprastinės ginkluotės Europoje sutarties. Šis sprendimas – naujausias iš daugelio Rusijos veiksmų, kurie sistemingai kenkia Europos saugumui. Tai taip pat aiškiai parodo, kad Kremlius visiškai nepaiso ginklų kontrolės sutarčių ir režimų ir nėra suinteresuotas laikytis savo įsipareigojimų.

Viceministras taip pat atkreipė dėmesį į Rusijos bendrininkės Baltarusijos veiksmus. Planai dislokuoti Rusijos branduolinius ginklus Baltarusijos teritorijoje prieštarauja Rusijos ir Baltarusijos tarptautiniams įsipareigojimams pagal Branduolinio ginklo neplatinimo sutartį. Baltarusijoje galimai dislokuojami branduoliniai ginklai, Rusijos konvencinių karinių pajėgų buvimas šioje šalyje ir smarkiai militarizuota Kaliningrado sritis ir toliau kelia didžiulius saugumo iššūkius Lietuvai ir aplink ją esančiai ESBO teritorijos daliai.

E. Meilūnas akcentavo, kad būtina toliau teikti besąlyginę ir nuolatinę politinę, ekonominę, humanitarinę ir karinę paramą Ukrainai, o Rusija ir jos bendrininkė Baltarusija neturėtų priklausyti ESBO bendruomenei.

Metinė saugumo peržiūros konferencija yra pagrindinis ESBO renginys politiniais ir karinio saugumo klausimais, skirtas aptarti aktualius regioninio saugumo iššūkius. Šiais metais Rusijai blokavus sprendimą dėl konferencijos organizavimo, ESBO pirmininkaujanti Šiaurės Makedonija saugumo konferenciją rengia savo vardu.