Ministras G. Landsbergis EBPO Ministrų tarybos susitikime: Teroro atakų alinamai Ukrainai pagalba būtina šiandien

Ministras G. Landsbergis EBPO Ministrų tarybos susitikime: Teroro atakų alinamai Ukrainai pagalba būtina šiandien

Birželio 7–8 dienomis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Ministrų tarybos susitikime dalyvaujantis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis kvietė EBPO padėti įgyvendinti Ukrainos reformas ir prisidėti prie šalies atstatymo, taip kuo greičiau atveriant Ukrainai kelią į Europos Sąjungą (ES) ir EBPO. 

„Deja, mūsų susitikimą veja žinios apie vis prastėjančią situaciją Ukrainos pietuose dėl susprogdintos Kachovkos hidroelektrinės užtvankos. Teroristai nesustoja, nebent jie yra sustabdomi. Todėl ilgalaikei taikai Europoje reikia tiek Ukrainos pergalės mūšio lauke, tiek kuo greitesnės kaltininkų atsakomybės tarptautiniame teisme. Šie beprecedenčiai Rusijos puolimai prieš civilinius objektus yra dar viena paskata demokratiniam pasauliui paspartinti ir padidinti teikiamą pagalbą Ukrainos žmonėms“, – sakė G. Landsbergis.

Ministras taip pat pasveikino EBPO parengtą šalies programą Ukrainai, kurios tikslas – padėti jai artėti prie ES ir EBPO narystės per reformų įgyvendinimą bei paremti šalies atstatymą. G. Landsbergis akcentavo, kad Lietuva Ukrainos stojimo į ES ir EBPO procesus vertina kaip vienas kitą remiančius, skatinančius šalies reformas ir progresą. 

„Šis planas yra ypatingos svarbos Ukrainai, nes tai, kas vyksta ten, svarbu ne tik ukrainiečiams, bet ir visam kontinentui, visam demokratiniam pasauliui. Būtina skubinti paramą Ukrainai, nes Rusijos terorų atakų alinamoje šalyje laikas nėra geriausias sąjungininkas. Džiaugiuosi, kad Lietuvos ir Lenkijos iniciatyva veiklą Kyjive pradėjo EBPO Biuras Ukrainai. Viliuosi, biuras sėkmingai koordinuos ir EBPO paramą“, – sakė G. Landsbergis.

Susitikime su EBPO generaliniu sekretoriumi Mathias Cormann ministras paskatino EBPO atlikti globalios trąšų rinkos analizę, kuri pasiūlytų sprendimus dėl trąšų gamybos didinimo besivystančiose šalyse bei priklausomybės mažinimo nuo Rusijos ir Baltarusijos.

Ministras taip pat paragino EBPO įsitraukti į kovą su autoritarinių režimų taikoma ekonomine prievarta  –  dalyvauti kovos su ekonomine prievarta aljanse, kurį inicijuoja Lietuva. G. Landsbergis pabrėžė, jog EBPO santykiai su šalimis partnerėmis turėtų būti plėtojami, atsižvelgiant į jų įsipareigojimą laikytis bendrų demokratinių vertybių. 

„EBPO eina teisingu keliu, stiprindama bendradarbiavimą su Indijos–Ramiojo vandenynų regionu, bet kviečiu EBPO aktyviau dirbti kituose regionuose, siekiant mažinti priklausomybę nuo Kinijos ir Rusijos įtakos. Naujųjų laikų istorija rodo, kad šios priklausomybės atėjus laikui gali būti panaudotos prieš mus“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Taip pat EBPO Ministrų tarybos posėdžio metu Lietuvos ministras susitiko su Socialistinės Vietnamo Respublikos užsienio reikalų ministru Bui Thanh So’n bei aptarė planuojamus vizitus ir dvišalių ekonominių santykių perspektyvas.

Ministrų tarybos susitikimas yra pagrindinis EBPO aukšto lygio renginys, kuriame dalyvauja EBPO narių ir šalių partnerių ministrai. Susitikimui šiemet pirmininkauja Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius James Cleverly.