Ministras G. Landsbergis: „Tarptautinis atsakas į Kinijos ekonominę prievartą liudija, kad šalies dydis ir galia nėra vienintelis tarptautinių santykių matas“

Šiandien Lietuvos diplomatijos vadovas dalyvavo diskusijoje „Trade Winds“, kurią organizavo JAV vienas žymiausių ekonominės krypties analitinių centrų „Peterson tarptautinės ekonomikos institutas“ (The Peterson Institute for International Economy). Diskusiją apie tai, kokių veiksmų turėtų imtis Europos Sąjunga, stiprindama  ES27 atsparumą Kinijai ir kitiems autoritariniams režimams, kokių santykių su JAV reikia stipresnei Europai ir kodėl Ukrainos pergalė bus viso demokratinio pasaulio pergalė, moderavo buvusi ES prekybos ir vidaus reikalų komisarė Cecilia Malmström.

„Tarptautinis atsakas į Kinijos ekonominę prievartą taikytą Lietuvos atžvilgiu (Lietuvos išbraukimas iš muitų sistemos, kitos priemonės) liudija, kad šalies dydis ir galia nėra vienintelis tarptautinių santykių matas,“ – pažymėjo G. Landsbergis diskusijoje apie ES šalių ir Kinijos santykius.

Užsienio reikalų ministras taip pat pažymėjo, kad Lietuvos principinė pozicija Taivano atžvilgiu ir siekis stiprinti ryšius su tarptautinės teisės viršenybę bei demokratines vertybes vertinančiomis/ginančiomis valstybėmis, padeda atrasti naujas prekybos partneres Indijos-Ramiojo vandenyno regione. Lietuvos eksportas į 10 regiono šalių jau 4 kartus viršija ankstesnį eksportą į Kiniją.

G. Landsbergis ir C. Malmström taip pat aptarė  būtinybę tęsti griežtą sankcijų politiką Rusijos ir kitų šalių padedančiai agresorei kare prieš Ukrainą atžvilgiu.

„Neturime tikėtis, kad sankcijos staiga privers Putiną nutraukti agresiją ar pakeisti diktatorišką elgseną, bet visi matome, kad sankcijos ypač skaudžiai veikia artimiausią Putino aplinką. Prarasta galimybė naudotis laisvos Vakarų rinkos privalumais stipriai apribojo ne tik asmeninius Kremliaus režimo įpročius, bet ir kasdieninę Rusijos ekonomiką. Turime griežtinti sankcijas, plėsti sankcionuojamų sektorių ratą. „Rosatom“ ir kitų strateginių bendrovių sankcionavimas – ne tik politinė žinia, bet ir nuosekli ES sankcijų, pradėtų po 2014 m. Krymo okupacijos, tąsa,“ – pažymėjo ministras.