NATO viršūnių susitikimo metu laikinai atkuriama vidaus sienos kontrolė

NATO viršūnių susitikimo metu laikinai atkuriama vidaus sienos kontrolė

Vidaus reikalų ministerija primena, kad dėl liepos 11-12 d. Vilniuje įvyksiančio NATO viršūnių susitikimo septynioms paroms atkuriama vidaus sienos kontrolė. Patikrinimai Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) nustatytuose pasienio kontrolės punktuose bus atnaujinti nuo liepos 7 d. 8.00 val. iki liepos 13 d. 8.00 val.

Vykstant per vidaus sienas yra privaloma turėti:

  1.  asmens kelionės dokumentus: ES šalių piliečiai – asmens tapatybės korteles arba pasus, trečiųjų šalių piliečiai – pasus ir vizas jeigu tos šalies piliečiams taikomas vizų režimas (ar kitus vizai prilyginamus dokumentus, suteikiančius teisę atvykti į Šengeno valstybes: leidimus laikinai gyventi, leidimus nuolat gyventi);
  2.  vairuojamos transporto priemonės dokumentus, tinkamus eismui Lietuvos Respublikos teritorijoje.

Atnaujinus vidaus sienos kontrolę kelionės galimai užtruktų ilgiau, tačiau keliaujantiems dėl papildomų pasienio procedūrų didesnių nepatogumų kilti neturėtų.

Patikrinimai bus atnaujinti vidaus skrydžių (tarp Šengeno erdvei priklausančių valstybių) keleiviams oro uostų ir reguliarių vidaus susisiekimo keltų keleiviams jūrų uostų pasienio kontrolės punktuose bei asmenims, kurie kirs sausumos valstybės sieną su Lenkija ir Latvija. Atsižvelgiant į situaciją ir galimas grėsmes, patikrinimai vyks rizikos analize paremta pasirinktine tvarka bet kuriuo paros metu. Patikrinimams bus naudojama laikinai įrengta infrastruktūra, eismui reguliuoti statomi laikini kelio ženklai ir atitvarai.

Patikrinimams prie vidaus sienos vykdyti į pagalbą bus pasitelkiami muitinės pareigūnai taip pat Latvijos ir Lenkijos pasieniečiai, o išorės sienos kontrolei papildomai bus pasitelkiama Lietuvos kariuomenė, šauliai, taip pat Estijos, Moldovos pasieniečiai ir papildomos Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ pajėgos.

Šengeno erdvei priklausančios valstybės yra panaikinusios vidaus sienų kontrolę, tačiau kiekviena šalis ją gali laikinai atnaujinti, kai yra būtina imtis tam tikrų saugumo priemonių, siekiant efektyviau užkirsti kelią vidaus saugumo ir viešosios tvarkos pažeidimams.

Atkurti vidaus sienos kontrolę dėl didelio masto ir reikšmės renginių yra įprasta praktika Šengeno erdvės valstybėse. Dėl NATO viršūnių susitikimo tiek Latvija 2010 m., tiek Lenkija 2016 m., tiek Ispanija 2022 m. buvo atnaujinusios vidaus sienos kontrolę. Lietuvoje vidaus sienos kontrolė buvo atnaujinta 2020 m.

AsmenYS, atvykstantys į Lietuvos Respublikos teritoriją, bus tikrinami šiuose pasienio kontrolės punktuose (toliau – PKP) prie vidaus sienos:

Tarptautinių oro uostų PKP:

1. Vilniaus;

2. Kauno;

3. Palangos.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto PKP:

1. Malkų įlankos;

2. Pilies.

Sausumos tarptautiniuose PKP:

    su Lenkijos Respublika:

1. Kalvarijos;

2. Lazdijų;

    su Latvijos Respublika:

1. Būtingės;

2. Skuodo;

3. Buknaičių;

4. Kalvių;

5. Saločių;

6. Germaniškio;

7. Obelių;

8. Smėlynės.