„Sartai 2024”: šimtametės žirgų lenktynių tradicijos tęsiasi!

„Sartai 2024”: šimtametės žirgų lenktynių tradicijos tęsiasi!

Po penkerių metų pertraukos Dusetose vėl įvyko žirgų sporto mylėtojų šventė – „Sartai 2024“. Šiemet Didysis žiemos prizas iškeliavo į Anykščių rajoną.

Nepaisant pliusinės temperatūros, šiais metais šventės organizatoriai – Zarasų rajono savivaldybė, Žemės ūkio ministerija ir Respublikinė lenktyninių žirgų lyga džiaugėsi varžybomis, sėkmingai įvykusiomis ant Dusetų hipodrome išlieto ledo.

„Oras nelepina, bet meilė žirgams mus visus subūrė čia. Žemės ūkio ministerija supranta žirgininkystės svarbą ir siekia, kad ši ūkio šaka būtų gyvybinga. Šiandien pamatysime geriausius ristūnus ir sportininkus“, – visiems daug gerų įspūdžių šventės atidarymo metu palinkėjo žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Prizinis lenktynių fondas šiemet buvo 21,9 tūkst. Eur. Dėl jo šešiuose bėgimuose varžėsi 37 ristūnus vadeliotojantys sportininkai. Visus žiūrovus labiausiai domino lenktynės dėl pagrindinio – 4,5 tūkst. Eur vertės – Didžiojo žiemos prizo, kurį tradiciškai steigia lenktynių organizatorė Žemės ūkio ministerija.

Važiavime dėl Didžiojo žiemos prizo varžėsi 5 suaugusių žirgų A reitingo ristūnai žirgai. Šį prizą pelnė Lietuvoje gimusio Amerikos ristūno Idealas Cass (savininkas Arūnas Cicėnas) ir vadeliotojo Alvydo Banėno duetas iš Anykščių rajono. Duetas išvystė greitį iki 1 min. 16,59 sek. ir 1609 m distanciją įveikė per 2 min. 03,232 sek.

Analogų Baltijos šalyse neturinčios ristūnų lenktynės į Dusetų hipodromą sutraukė tūkstančius žiūrovų. Tai vienintelė diena metuose, kai Dusetų miestelio gatvėse ir prieigose nusidriekia kilometrinės eilės atvažiuojančių ir išvažiuojančių šventės dalyvių eilės.

Paskutinį kartą Sartų varžybos surengtos 2019 – aisiais. Vėliau joms koją nuolat pakišdavo Covid-19 pandemija arba šilti orai.

Šiemet ledo liejimo darbai prasidėjo jau sausio viduryje. Kasdien, nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro, žirgyno darbuotojai liejo ledą. Vanduo buvo semiamas iš Sartų ežero, vežamas į Dusetų hipodromą ir purškiamas ant tako.

Tačiau lenktynės – ne vienintelė lietuvius ir užsienio svečius pirmąjį vasario savaitgalį į Dusetas pritraukusi pramoga. Renginyje garbinga vieta teko ne tik sporto entuziastams, bet ir liaudiškų tradicijų bei nacionalinio paveldo puoselėtojams. Šventės metu amatininkai kvietė įsigyti tautodailės dirbinių, virėjai – užkąsti, muzikantai – paklausyti smagios muzikos. Pramogų netrūko ir vaikams, kuriems buvo įrengta teminė žaidimų zona. 

Žirgų lenktynės Dusetų krašte turi gilias tradicijas, kurias stengiasi puoselėti Zarasų rajono žmonės. Nuo seno jos buvo rengiamos vasario pradžioje, kai apylinkių gyventojai, susirinkę į atlaidus, po jų išvažiuodavo ant Sartų ežero ledo pasipuikuoti savo žirgais. Taip po truputį šie draugiški ginčai peraugo į tikras lenktynes, kuriose dalyvauti buvo prestižas, todėl žirgų sportas Dusetose pradėjo populiarėti. Nuo 1905 m. lenktynės vyksta kasmet ir tapo Lietuvos žirgų sporto tradicija.

Daugiau renginio nuotraukų galima rasti čia: